چین شبکه بازداشتگاه‌های مسلمانان را 'به سرعت گسترش می‌دهد'

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت چین تاکید دارد که تنها در برابر اسلامگرایان تندرو شدت عمل به خرج می‌دهد اما نهادهای حقوق بشری گفته‌اند که سیاست دولت این کشور مقابله با عقاید دینی مسلمانان است

دولت چین به سرعت مشغول گسترش شبکه بازداشتگاه‌های مسلمانان در شرق این کشور است.

براساس شواهدی که بی‌بی‌سی به آنها دست یافته، شمار اردوگاه‌هایی موسوم به "مراکز بازآموزی عقیدتی" در منطقه عمدتا مسلمان‌نشین سین‌کیانگ به سرعت در حال افزایش است و تعداد بیشتری از افراد دارای گرایش‌های اسلامی به این مراکز اعزام می‌شوند.

پیشتر، دولت چین متهم شده بود که تا یک میلیون مسلمان را که عمدتا از اقلیت ایغور هستند بدون محاکمه به این اردوگاه‌ها اعزام کرده بی‌آنکه اتهام و دوره محکومیت آنان مشخص شده باشد.

تصاویر ماهواره‌ای از این مراکز نشان می‌دهد که طی یک دهه گذشته، چهل اردوگاه به شدت حراست شده در شرق چین ساخته شده و احداث و راه‌اندازی حدود نیمی از آنها طی دو سال گذشته صورت گرفته است.

این تصاویر همچنین حاکی از آن است که اردوگاه‌های جدید به مراتب وسیع‌تر از گذشته است و جای بیشتری را برای نگهداری افراد دارد.

+ چین جزئیاتی از 'اردوگاه بازآموزی عقیدتی' اسلامگرایان را منتشر کرد

+ چین مبارزه با استفاده از مواد غذایی حلال را شدت بخشید

+ هفت دانشجو در ارتباط با پژوهشگر محبوس ایغور 'محاکمه' می‌شوند

+ دیده‌بان حقوق بشر: چین اقلیت‌های مذهبی را عملا ممنوع‌الخروج کرده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران امنیتی چین در سین‌کیانگ - در گذشته مواردی از عملیات خشونت‌آمیز اسلامگرایان چین گزارش شده است

دولت چین گفته است که این اردوگاه‌ها را با هدف بازپروری و آموزش حرفه و فن به محکومان قضایی ایجاد کرده و ساکنان اردوگاه به میل خود به این طرح می‌پیوندند. به گفته مقامات چینی، افرادی که از این مراکز آزاد شوند به خاطر دریافت آموزش حرفه‌ای، به سادگی می‌توانند شغل پیدا کنند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر گفته‌اند که این اردوگاه‌ها محل بازداشت کسانی است که دارای گرایش‌های اسلامی هستند و در این مراکز، هیچگونه آموزش حرفه‌ای و فنی داده نمی‌شود. به گفته آنان، هدف از اعزام افراد به این مراکز، شستشوی مغزی آنان و تبدیل عقاید دینی به حمایت از ایدئولوژی کمونیستی حکومت چین است.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که نگهبانان مسلح به شدت از این اردوگاه‌ها محافظت می‌کنند.

دولت چین گفته است که منطقه سین‌کیانگ محل فعالیت گروه‌های اسلامگرای تندرو و طرفداران عقیده ایجاد حکومت دینی است. به گفته مقامات دولتی، تنها در برابر این افراد است که دولت شدت عمل به خرج می‌دهد.

در گذشته، منابع خبری چین از عملیات خشونت‌آمیز اسلامگرایان در این منطقه و برخی دیگر از مناطق چین و برخورد نیروهای دولتی با آنهان خبر داده‌اند. با اینهمه، شواهد موجود نشان می‌دهد که فقط دارا بودن اعقتاد و ابراز گرایش با اجرای احکام اسلامی می‌تواند به بازداشت و اعزام افراد به اردوگاه‌های "بازآموزی" عقیدتی منجر شود.

اخیرا مقامات شعبه حزب حاکم کمونیست در منطقه سین‌کیانگ اجرای برنامه‌ای را برای تاکید بر آموزش عقاید کمونیستی و مقابله با گرایش‌های مخالف آن اعلام کردند. یکی از برنامه‌های حزب جلوگیری از گسترش استفاده از مواد غذایی حلال بوده است که مسلمانان معتقد خود را ناگزیر به استفاده از آنها می‌دانند.

قانون اساسی چین آزادی اعتقاد دینی و اجرای مناسک مذهبی را به رسمیت شناخته اما پیروان ادیان و مذاهب مختلف با محدودیت‌هایی در ابراز عقاید خود و دستیابی به مشاغل مهم دولتی مواجه هستند. نظام حکومتی چین کمونیستی است و حزب کمونیست رسما عقاید دینی را مردود می‌داند.

نحوه برخورد دولت چین با مسلمانان این کشور با انتقاد و اعتراض برخی کشورها و نهادهای اسلامی مواجه بوده است.