هشدار پوتین به کشورهای اروپایی علیه استقرار موشک‌های آمریکا

موشک اسکندر-ام روسیه حق نشر عکس Russian Defence Ministry
Image caption روسیه ساخت موشک هایی در نقض آن پیمان را انکار می کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که اگر موشک های جدید اتمی آمریکا در اروپا مستقر شود، روسیه واکنشی "مشابه" نشان خواهد داد.

آقای پوتین گفت که هر کشور اروپایی که میزبان سیستم های موشکی آمریکا باشد در معرض خطر حملات روسیه خواهد بود.

ناتو گفته است که در صورت فروپاشی پیمان کنترل تسلیحاتی واشنگتن و مسکو، بعید است سلاح های هسته ای جدیدی در اروپا مستقر شود.

آمریکا می گوید از آنجا که روسیه پیمان "آی ان اف" (نیروهای اتمی میان برد) را نقض کرده، قصد خروج از آن را دارد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت قبول دارد که روسیه احتمالا آن توافق را نقض کرده است. او افزود ناتو به دنبال رویارویی با کسی نیست اما آماده است از خود و همه متحدانش در برابر تهدیدها دفاع کند.

ناتو بزرگ ترین مانور نظامی خود از زمان جنگ سرد را از روز پنجشنبه آغاز خواهد کرد. هدف این تمرین ها دفع حمله ای فرضی به نروژ است که با شرکت همه ۲۹ عضو ناتو به علاوه فنلاند و سوئد انجام می شود.

پوتین چه گفت

او گفت که برچیدن یک سیستم جهانی کنترل تسلیحاتی "خیلی خطرناک" است و افزود: "نتیجه آن چیزی جز مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مانور بزرگ ناتو از روز پنجشنبه شروع می شود

او گفت که واکنش روسیه "خیلی سریع و موثر" خواهد بود.

او که بعد از دیداری با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در کنفرانسی خبری شرکت کرده بود گفت: "اگر آمریکا در نهایت از پیمان آی ان اف خارج شود، مهم ترین سوال این است که با موشک هایی که دوباره ظاهر خواهد شد چه خواهد کرد."

او افزود: "اگر اینها به اروپا ارسال شود، در آن صورت ما مجبوریم واکنش مشابهی نشان دهیم، و کشورهای اروپایی که (استقرار موشک ها را) قبول می کنند باید بفهمند که خاک خود را در معرض تهدید حملات تلافی جویانه قرار می دهند."

چرا این پیمان برای اروپا مهم است؟

پیمان "آی ان اف" که در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد همه موشک های اتمی و غیراتمی کوتاه و میان برد - به جز موشک های دریایی - را منع می کند.

جایی که آمریکا و روسیه ممکن است علیه هم از این سلاح ها استفاده کنند اروپاست.

برای همین است که تهدید دونالد ترامپ به خروج از آن باعث این نگرانی شده که فروپاشی پیمان ممکن است به معنی استقرار موشک های تازه در اروپا باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بزرگترین مانور نظامی روسیه از جنگ سرد تاکنون