چین و ژاپن بر سر گسترش روابط اقتصادی و تجاری به توافق رسیدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لی (راست) و آبه توافقنامه‌هایی را برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری چین و ژاپن امضا کردند

همزمان با افزایش اختلاف تجاری بین چین و آمریکا، در جریان سفر نخست وزیر ژاپن به چین یک رشته توافق‌های مالی و اقتصادی بین دو کشور امضا شده است.

در پایان مذاکرات بین شینزو آبه و لی که‌چیانگ، نخست وزیران ژاپن و چین در روز جمعه، ٤ آبان (٢٦ آکتبر)، دو طرف اعلام کردند که یک رشته توافقنامه های تجاری و بازرگانی امضا کرده‌اند که از جمله شامل سازوکار تبادل مستقیم ارزی بین دو کشور است. براساس این توافق، چین و ژاپن می‌توانند تا سقف معادل ٣٠ میلیارد دلار به مبادله موعددار پول ملی ژاپن (ین) و پول ملی چین (یوآن) مبادرت کنند.

امضای توافق‌های تجاری بین دو کشور در حالی گزارش می‌شود که سیاست تجاری دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در تلاش برای محدود کردن واردات به آن کشور و متهم کردن چین به اقدامات غیرمنصفانه علیه واردات از آمریکا به نگرانی در مورد بروز جنگ تجاری بین دو کشور منجر شده است.

نخست وزیران چین و ژاپن توافق‌های به دست آمده را نشانه "نقطه عطفی تاریخی" در روابط دو قطب عمده اقتصادی آسیا توصیف کردند.

سفر سه روزه آقای آبه به پکن نخستین تماس در عالیترین رده‌های دولتی دو طرف طی هفت سال گذشته است. در این مدت، اختلاف دو کشور بر سر مالکیت جزایری در دریای جنوبی چین باعث سردی روابط آنها شده بود.

+ تحریم های آمریکا؛ ژاپن به خرید نفت ایران 'احتمالا در ماه آینده پایان می دهد'

+ نرخ رشد اقتصادی چین کاهش یافته است

+ آمریکا بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه اعمال کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption سفر رسمی آبه به چین نخستین تماس رهبران دو کشور طی هفت سال گذشته بوده است

ژاپن در سال ١٩٧٢ جمهوری خلق چین را به رسمیت شناخت اما روابط این دو کشور به دلایل مختلف از جمله عوامل تاریخی همواره دستخوش فراز و نشیب بوده است. تا پایان جنگ دوم جهانی، ژاپن برای چندین دهه بخش‌های عمده ای از خاک چین را در اشغال داشت که به گفته منابع چینی، با اعمال خشونت و سرکوب مردم محلی همراه بود. تنها پس از شکست ژاپن در جنگ بود که این کشور مناطق تحت اشغال خود را تخلیه کرد.

آقای آبه پس از ملاقات با نخست وزیرچین گفت: "امروز روابط چین و ژاپن از رقابت به همزیستی تغییر یافته و روابط دوجانبه ما وارد مرحله‌ای جدید شده است؛ من و نخست وزیر چین دست در دست هم در نظر داریم روابط جدید خود را به پیش ببریم."

شرکت‌های بزرگ ژاپنی انتظار دارند با بهبود نگرش چین نسبت به این کشور بتوانند به طور موثرتری وارد بازارهای چین شده و با شرکت‌های غربی رقابت کنند. سایر توافقنامه‌های دو کشور شامل گسترش همکاری در زمینه تسهیلات گمرکی و معامله در بازارهای سهام یکدیگر است.

در جریان سفر آقای آبه به پکن، مسایل سیاسی منطقه از جمله غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره نیز مورد بررسی قرار گرفت. در حالیکه چین نزدیکترین متحد کره شمالی محسوب می‌شود، طی دهه‌های اخیر، حکومت کره شمالی دولت ژاپن را به عنوان متحد اصلی ایالات متحده در منطقه، یکی از دشمنان اصلی خود تلقی می‌کرد. با وجود روند بهبود روابط بین کره شمالی و آمریکا، هنوز هم رسانه‌های رسمی کره شمالی گاه اقدامات و اظهارات مقامات ژاپنی را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهند.

نخست وزیر ژاپن در نشست خبری مشترک با همتای چینی خود گفت که "دو کشور بزرگ ما مسئولیتی عظیم در دستیابی به صلح و ثبات در منطقه بر عهده دارند." وی افزود "طرف چینی علاقمند است با ژاپن برای بازگشت روابط به مسیر عادی و توسعه روابطی با ثبات و مثبت همکاری کند."

قرار است آقای آبه امروز با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین نیز ملاقات کند. این اولین ملاقات در این سطح از سال ٢٠١١ میلادی است.

موضوعات مرتبط