شوهر آسیه بی‌بی: جان خانواده‌ام در پاکستان در خطر است

حق نشر عکس EPA
Image caption تبرئه آسیه بی‌بی باعث بروز تظاهرات خشونت‌آمیزی در پاکستان شد و دولت پاکستان گفته است جلوی خروج آسیه بی‌بی از کشور را خواهد گرفت

شوهر آسیه بی‌بی، زن مسیحی پاکستانی که پس از هشت سال از اتهام کفرگویی و مجازات اعدام تبرئه شد، خواهان دریافت پناهندگی از بریتانیا، آمریکا یا کانادا شده است.

عاشق مسیح، همسر آسیه بی‌بی گفته است جان خانواده او در پاکستان در خطر است.

حکم اعدام آسیه بی‌بی، زن مسیحی متهم به کفرگویی در پاکستان لغو شد

دیوان عالی پاکستان روز چهارشنبه رای به برائت خانم بی‌بی از اتهام‌های وارده داد و گفت اتهام‌های مطرح شده علیه او بر مبنای شواهد مستدل نبوده است.

تبرئه او باعث بروز تظاهرات خشونت‌آمیزی در پاکستان شد و دولت پاکستان گفته است جلوی خروج آسیه بی‌بی از کشور را خواهد گرفت.

روز شنبه وکیل خانم بی‌بی پاکستان را ترک کرد و گفت دلیل خروجش از پاکستان، نگرانی از امنیت جانش بوده است.

آسیه بی‌بی در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی دادگاه مجرم شناخته شده بود.

چند کشور گفته‌اند آماده‌اند به خانم بی‌بی پناهندگی دهند.

شوهر آسیه بی‌بی چه می‌گوید؟

آقای مسیح در یک پیام ویدیویی گفته است نگران امنیت جانی خانواده‌اش است. او از رهبران کانادا، بریتانیا و آمریکا درخواست کمک کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای مسیح در یک پیام ویدیویی گفته است نگران امنیت جانی خانواده‌اش است

او در مصاحبه با دویچه وله گفته است از توافق مقام‌های پاکستان با گروه تندروی "تحریک لبیک یا رسول الله" برای پایان دادن به تظاهرات بر سر آزادی آسیه بی‌بی "وحشت" کرده‌اند.

طبق این توافق، مقام‌های پاکستان مانع از خروج آسیه بی‌بی خواهند شد.

همچنین دولت مانع برپایی تظاهرات قانونی در اعتراض به رای دیوان عالی نخواهد شد.

پس از رای این دیوان، شماری از گروه‌های تندرو، قضات این دادگاه را به مرگ تهدید کرده‌اند.

اسلام، دین رسمی پاکستان است. سیستم حقوقی آن هم بر اساس قوانین اسلامی است و حمایت عمومی از قوانین سفت و سخت مربوط به کفرگویی در این کشور بسیار بالا است. سیاستمداران تندرو اغلب از مجازات‌های شدید در این خصوص حمایت کرده‌اند.

حق نشر عکس EPA

آقای مسیح، وضعیت کنونی برای خانواده‌اش را "بسیار خطرناک" ذکر کرده و گفته است "ما امنیت نداریم و باید پنهان شویم."

اما وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان به بی‌بی‌سی گفته است تدابیر امنیتی برای تامین امنیت آسیه بی‌بی تشدید شده است. او گفته است جان آسیه بی‌بی "در خطر نیست."

اتهام آسیه بی‌بی چه بود؟

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ آسیه بی‌بی با زنان مسلمان هم‌روستایی‌اش در مزرعه‌ای در روستای شیخوپوره در ایالت پنجاب مشغول چیدن میوه بود. به ‌گفته مقام‌های محلی آنها بر سر آب با هم درگیر شدند.

زنان مسلمان گفته بودند آب چاه به خاطر اینکه یک زن مسیحی به آن دست زده نجس شده است. چند روز بعد گروهی از این زنان ادعا کردند که آسیه بی‌بی هنگام مشاجره به پیامبر اسلام توهین کرده است.

گروهی آسیه بی‌بی را در خانه‌اش کتک زدند. این افراد گفتند که او در این میان به کفرگویی اعتراف کرده بوده است. پس از تحقیقات، پلیس آسیه بی‌بی را بازداشت کرد.

موضوعات مرتبط