روحانی پاکستانی: ازدواج شرکت‌کنندگان در تشییع جنازه اهل تشیع، باطل است

پاکستان حق نشر عکس AFP
Image caption این اتفاق در روستایی در ایالت پنجاب پاکستان رخ داده است

امام مسجد روستایی در ایالت پنجاب پاکستان به حدود ۵۰ زن و مرد روستا گفته است که ازدواج آن‌ها به خاطر شرکت در تشییع جنازه یک شیعه باطل شده است.

ساکنین این روستا به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ۱۰ روز پیش خالد بشیر، امام مسجد محلی، به زنان و مردانی که در تشییع جنازه یک زن شیعه شرکت کرده بودند، گفته که آن‌ها دیگر مسلمان نیستند و باید دوباره "کلمه تشهد" را بخوانند و نکاح‌‌شان هم باید دوباره خوانده شود.

قاسم علی، ساکن این روستا به بی‌بی‌سی گفت چند روز پیش، از این ملا درخواست کردند که نماز جنازه دختر خواهرش را بخواند، اما او از خواندن نماز جنازه خودداری کرده و دلیل آن ‌را شیعه ‌بودن خواهر زاده‌اش عنوان کرده و گفته است که تمام افرادی که در نماز جنازه شرکت کرده‌اند مسلمان نیستند و نکاح‌شان هم باید دوباره خوانده شود.

آقای قاسم‌ علی سپس مجبور می‌شود که از یک روحانی روستای دیگر بخواهد که نماز جنازه را بخواند.

به گفته قاسم علی، آقای خالد بشیر سپس یک فتوا را هم به ساکنین روستا نشان داده و آن‌ها نیز صحبت‌های او را قبول کردند.

Image caption مردم محل گفته‌اند که ملای روستا از آن‌ها خواسته که نکاح‌شان دوباره خوانده شود.

گزارش شده پس از آنکه ملای این روستا برای دومین‌بار نکاح این افراد را خوانده، آن‌ها از او پرسیدند که مسئله ثبت اداری این نکاح چگونه خواهد بود؟

ملا در پاسخ گفته نکاحی که برای بار نخست ثبت شده، کافی است و نیاز به ثبت دوباره ندارد. اما پس از مدتی گفته که چون "عده"، مدت زمان پس از فسخ نکاح رعایت نشده، نکاح دوم‌شان هم "مکروه" است، لذا باید صبر کنند تا پس از پایان این زمان، نکاح برای بار سوم خوانده شود.

گفته شده زمانی‌ که خالد بشیر خبر می‌شود که قرار است خبرنگاران به روستا بیاید، از آن‌جا ناپدید می‌شود.

Image caption سید کاشف، امام مسجد یک روستای دیگر نماز جنازه را خوانده و گفته که در خواندن نماز جنازه یک فرد شیعه هیچ اشکالی وجود ندارد.

سید کاشف، ملایی که نماز جنازه خواهر زاده قاسم علی را خوانده است، حکم باطل‌شدن نکاح از سوی خالد بشیر را رد کرد و گفت در خواندن نماز و شرکت در تشییع جنازه اهل تشیع هیچ مشکلی وجود ندارد و نکاح هم باطل نمی‌شود.

ساکنین روستا گفته‌اند که علیه خالد بشیر در مرکز پلیس منطقه شکایتی را درج کردند، اما مقام‌های پلیس می‌گویند پرونده‌ای در این‌باره در مرکز آن‌ها درج نشده است.

موضوعات مرتبط