ببر 'آدم‌خوار' در هند از پای درآمد

ببرها در معرض خطر انقراض‌اند و هند میزبان ۶۰ درصد جمعیت باقی مانده آنها روی کره زمین است حق نشر عکس AFP
Image caption ببرها در معرض خطر انقراض‌اند و هند میزبان ۶۰ درصد جمعیت باقی مانده آنها روی کره زمین است

هند اعلام کرده پس از عملیات گسترده برای پیدا کردن و شکار ببری که در دو سال گذشته دست کم ۱۳ نفر را کشته بود، این ماده ببر ۶ ساله کشته شده است.

گزارش‌های متعددی در دو سال گذشته از قدرت اختفا و استتار این ماده ببر در غرب ایالت ماهاراشترا هند منتشر شده بود و این که او چه طور توانسته بدون این که در دام شکارچیان بیفتد ۱۳ نفر را شکار کند.

ماه گذشته گزارش شد که مقام‌های حیات وحش حتی برای به دام کشیدن این ببر از عطر و رایحه‌ای که گمان می‌رود برای ببرها جذاب است استفاده کردند.

همزمان فعالان محیط‌زیست تلاش کردند که جان این ببر ماده را نجات دهند اما دادگاه عالی هند در پاسخ به درخواست آنها گفت از جنگل‌بانان و محیط‎بانانی که در پی این ببر هستند نخواهد خواست که در صورت رویارویی با آن شلیک نکنند.

اخبار مرتبط

با ببر آدمخوار چه باید کرد؟

گروه ویژه‌ای که برای پیدا کردن این ببر اعزام شده بود به هر دو نوع سلاح، یعنی آمپول بیهوشی و گلوله واقعی مجهز بود و آن‌طور که گزارش شده دیروز (جمعه دوم نوامبر) وقتی این تیم به محلی اعزام شده که افراد محلی از مشاهد تی-۱ (نامی که برای این ماده ببر انتخاب شده بود) خبر داده بودند، ابتدا تلاش کردند آن را با تزریق گلوله بیهوشی از پای درآورند اما تی-۱ با وجود این که دارت حاوی ماده بیهوشی در بدنش بود به سوی خودرو محیط‌بانان حمله کرد و پس از آن بود که با یک گلوله که از فاصله ۸ تا ۱۰ متری به او شلیک شده بود از پای درآمد.

اکنون قرار است لاشه این ببر ماده برای تحقیقات بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شود.

ماه اوت گذشته این ببر و دو توله ۹ ماهه‌اش سه نفر را در حوالی شهر پندارکاوادا واقع در منطقه یاواتمال کشتند و حدود ۵۰۰۰ سکنه این منطقه را وحشت‌زده کردند.

در پی این واقعه به تمامی ساکنان این منطقه توصیه شد که از مزارع و جنگل‌ها را پیش از غروب آفتاب ترک کنند، در صورت راه رفتن در طبییعت به صورت گروهی حرکت کنند و از 'رفع حاجت' در فضای باز خودداری کنند؛ کاری که در اکثر روستاهای هند مرسوم است.

حق نشر عکس Indian Forestry Dept
Image caption جسد این ماده ببر برای تحقیقات و کالبدشکافی به پزشکی قانونی منتقل شده است

موضوعات مرتبط