احداث اولین رآکتور تحقیقاتی عربستان با حضور محمد بن سلمان آغاز شد

محمد بن سلمان حق نشر عکس Reuters
Image caption احداث تعدادی نیروگاه اتمی بخشی از برنامه توسعه محمد بن سلمان است

ولیعهد عربستان سعودی سنگ بنای اولین رآکتور تحقیقاتی این کشور را گذاشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی، محمد بن سلمان، ولیعد عربستان، در مراسم آغاز اجرای هفت طرح عمده و استراتژیک صنعتی و فنی پیشرفته، از جمله اولین رآکتور تحقیقات هسته‌ای این کشور در شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز در ریاض، پایتخت، شرکت کرده است. این خبرگزاری در مورد این طرح، هزینه و زمان تکمیل آن جزئیات بیشتری نداده است. این نوع رآکتورها معمولا در زمینه آموزش و تحقیق و توسعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در عین حال، دولت سعودی پیشتر از تصمیم خود برای ساخت شانزده رآکتور اتمی تا سال ۲۰۳۰ خبر داده و گفته بود که هدف از این برنامه، کاهش وابستگی بخش انرژی به نفت و گاز و استفاده از نیروی اتم برای تامین بخشی از نیاز داخلی به برق است. این برنامه بخشی از برنامه ابتکاری ولیعهد سعودی موسوم به چشم انداز ۲۰۳۰ محسوب می‌شود که هدف آن تبدیل عربستان به بزرگترین و پیشرفته‌ترین قدرت اقتصادی منطقه است.

هزینه اجرای احداث این نیروگاه‌ها هشتاد میلیارد دلار تخمین زده شده و دولت عربستان از ایالات متحده خواسته است در اجرای آن مشارکت داشته باشد. ممکن است هدف مقامات سعودی از دعوت از آمریکا برای شرکت در این برنامه، اطمینان‌بخشی به جامعه جهانی در مورد شفافیت و صلح آمیز بودن آن است.

+ ولیعهد عربستان آیت‌الله خامنه‌ای را به هیتلر تشبیه کرد

+ ولیعهد عربستان رهبر جمهوری اسلامی را هدف حمله شدید لفظی قرار داد

+ ولیعهد عربستان می گوید به دنبال 'بازگرداندن اعتدال اسلامی' به کشورش است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرح‌های راه‌اندازی شده توسط بن سلمان از جمله شامل حمایت از کارآفرینان در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده است.

با وجود این، با توجه به برنامه اتمی ایران، تصمیم عربستان به ورود به صنایع هسته‌ای نگرانی‌هایی را هم در مورد احتمال بروز مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه به همراه داشته است. از زمان استقرار حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران، روابط بین جمهوری اسلامی و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی متشنج بوده است.

در ماه مارس سال جاری، محمد بن سلمان در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت که در صورتی که ایران در صدد تولید اسلحه اتمی باشد، عربستان نیز ساخت اینگونه تسلیحات را آغاز خواهد کرد. وی با تشبیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به هیتلر، گفت که اگر از برنامه اتمی ایران جلوگیری نشود، عربستان ناچار است در این زمینه اقدام کند.

نه تنها کشورهای غربی، بلکه حتی اسرائیل نیز ناخرسندی خود از چشم‌انداز ورود عربستان سعودی، و احتمالا دیگر کشورهای منطقه به رقابت هسته‌ای را کتمان نکرده است. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با متهم کردن جمهوری اسلامی به تلاش برای دستیابی به اسلحه اتمی، وعده داده است که با وارد کردن فشار اقتصادی بر حکومت ایران، مانع از تحقق این هدف شود.

آمریکا از روز گذشته مرحله جدید تحریم ایران را با هدف وادار کردن جمهوری اسلامی به "تغییر رفتار" خود از جمله در زمینه برنامه‌های اتمی آغاز کرده است. مشخص نیست که آیا در صورت موفقیت آمریکا در جلوگیری از گسترش برنامه اتمی ایران، عربستان سعودی نیز از دنبال کردن برنامه اتمی خود صرفنظر خواهد کرد یا نه.

کشورهای غربی گفته‌اند که با توجه به شرایط متحول منطقه خاورمیانه و ماهیت حکومت‌های این منطقه، آغاز مسابقه تسلیحات اتمی می‌تواند نتایج فاجعه‌باری در پی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، چند طرح "استراتژیک" دیگری که با حضور ولیعهد این کشور راه‌اندازی شده بخشی از "برنامه بادر" برای کمک به توسعه فعالیت و حمایت از کارآفرینان جوان در بخش فناوری پیشرفته از جمله اطلاعات و ارتباطات بوده است.