انتخابات کنگره آمریکا؛ رای‌گیری آغاز شد

مرکز حق نشر عکس EPA
Image caption در بعضی مراکز اخذ رای صف‌ رای‌دهندگان تشکیل شده است

از ساعاتی پیش (سه‌شنبه، ١٥ آبان /٦ نوامبر) رای‌گیری برای انتخاب تمامی ٤٣٥ کرسی مجلس نمایندگان و یک سوم (۳۵ نفر) کرسی‌های مجلس سنای کنگره آمریکا آغاز شده است.

انتخابات میان‌دوره‌ای در نیمه دوره چهارساله ریاست جمهوری برگزار می‌شود و رقابت اصلی بین نامزدهای دو حزب اصلی جمهوری‌خواه و دموکرات جریان دارد.

نتیجه انتخابات می‌تواند بر همکاری کنگره با رئیس‌جمهوری و در نتیجه، شرایط باقیمانده دوره ریاست‌جمهوری او تاثیر داشته باشد.

در دوره قبلی، حزب جمهوری‌خواه - حزب دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری- در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت داشت و دولت در پیش‌برد برنامه‌های خود بامشکلات کمتری مواجه بود.

تغییر در این وضعیت می‌تواند باعث دشواری دولت در تعامل با کنگره شود. در گذشته، گرایش رای‌دهندگان به حزب مخالف رئیس‌جمهوری در انتخابات میان‌دوره‌ای پدیده عادی بوده است.

علاوه بر اعضای کنگره، در این انتخابات، رای‌گیری برای انتخاب ۳۶ فرماندار و اعضای کنگره‌های ایالتی در بخش‌های مختلف آمریکا نیز صورت می‌گیرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption در انتخابات امروز بیش از ۲۰۰ نامزد زن حضور دارند که رکوردی جدید برای حضور زنان تاریخ انتخابات آمریکا محسوب می‌‎شود

براساس نظرسنجی‌های انجام شده، احتمال دارد حزب دموکرات بتواند اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را از آن خود کند اما احتمالا حزب جمهوری‌خواه همچنان اکثریت سنا را حفظ خواهد کرد هر چند بین مراجع مختلف نظرسنجی در این زمینه اختلاف‌های وجود دارد.

گزارش‌های خبری حاکی از مراجعه تدریجی رای‌دهنگان به مراکز اخذ رای است هر چند در برخی از مراکز رای‌گیری، صف‌هایی از رای‌دهندگان تشکیل شده است.

آمار رای‌دهندگان زودهنگام، یعنی کسانی به دلایل مختلف پیشتر در این انتخابات رای داده‌اند حاکی از استقبال بیشتر در این انتخابات در مقایسه با رای‌گیری در انتخابات سال ٢٠١٤ است.

سیاست‌ها و شیوه زمامداری خاص دونالد ترامپ و عمق مخالفت برخی از سیاستمداران دموکرات با او، و تلاش هر دو حزب برای جلب توجه رای‌دهندگان، همراه با انتقادهای تند رهبران و نامزدهای آنان از یکدیگر این انتخابات را به یکی از حساس‌ترین و فشرده‌ترین رقابت‌های سیاسی آمریکا در سال‌های اخیر تبدیل کرده است.

انتظار می رود نتایج اصلی رای گیری برای کنگره فدرال فردا اعلام شود.

+ راهنمای انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به زبان ساده

+ ترامپ در مورد شکست جمهوریخواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای هشدار داد

+ انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: باراک اوباما سیاست‌های دونالد ترامپ را محکوم کرد

موضوعات مرتبط