خشم و انزجار از آتش زدن ماکت برج گرنفل لندن؛ پنج نفر بازداشت شدند

ماکت مقوایی گرنفل
Image caption سازمان عدالت برای قربانیان برج گرنفل می‌گوید که این حرکت بسیاری را آزار داده است

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن گروهی با خنده و شوخی ماکت مقوایی برج گرنفل لندن را در جریان مراسم آتش‌بازی‌های پنج نوامبر، به آتش می‌کشند.

شوخی با حادثه مرگبار آتش‌سوزی در برج گرنفل بسیاری را در بریتانیا شوکه کرد و بازداشت عاملان این حرکت سرخط خبرهای روز شد.

یک سال و نیم پیش برج مسکونی بیست و چهار طبقه گرنفل در غرب لندن آتش گرفت و ۷۲ نفر در این حادثه کشته شدند.

پلیس لندن اعلام کرده است که پنج مرد ۱۹ تا ۵۵ ساله نیمه‌‎شب دوشنبه خود را به مرکز پلیس در جنوب لندن معرفی کردند به گفته پلیس این افراد به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت شده‌اند.

انتشار این ویدئو در حالی که گروهی با خنده و شوخی ادای قربانیان حادثه آتش‌سوزی برج گرنفل را درآوردند خشم بسیاری را در بریتانیا برانگیخت.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا این حرکت را "مطلقا غیرقابل قبول" توصیف کرد.

در ویدئویی که منتشر شده یک ماکت مقوایی از برج گرنفل در حالی که آدمک‌های کاغذی در پشت پنجره‌های آن قرار داده شده، در میان صدای خنده و فریاد شوخی "کمک" و "از پنجره بیرون بپر" در مراسم شب آتش‌بازی (بون‌فایرنایت) به آتش کشیده می‌شود.

در پایان ویدئو یک نفر می‌گوید: "این سرانجام کسی است که اجاره‌اش را پرداخت نکند."

Image caption تصاویر ویدئو نشان می‌دهد یک ماکت بزرگ مقوایی به عنوان برج گرنفل با آدمک‌های کاغذی در میان خنده و شوخی به آتش کشیده شد

آتش سوزی برج گرنفل، مرگبارترین حریق در یک ساختمان مسکونی در بریتانیا، بعد از جنگ جهانی دوم بود. بازماندگان قربانیان این فاجعه، هنوز به دنبال جوابی برای دلایل آغاز این آتش‌سوزی و نحوه مهار کردن آن هستند.

ناتاشا الکوک، از گروه بازماندگان برج گرنفل به بی‌بی‌سی گفت: "دیدن این ویدئو فقط برای بازماندگان و کسانی که نزدیکانشان را در این حادثه از دست دادند نفرت انگیز و عصبانی کننده نیست. بلکه این حرکت توهینی است به هر کسی که تحت تاثیر حادثه غم‌انگیز آن شب قرار گرفته است."

بر اساس قانون مقابله با اخلال در نظم عمومی بریتانیا، مرتکبین جرایم توهین مذهبی یا نژادپرستانه ممکن است با مجازات دو سال زندان یا پرداخت جریمه یا هردو محکوم شوند.

هر ساله از اوایل نوامبر به مناسبت "شب آتشبازی" یا شب "گای فاکس" در بریتانیا مراسم آتشبازی برگزار می‌شود.

شب گای فاکس هم‌زمان با پنجم نوامبر سالگرد خنثی شدن طرح انفجار پارلمان بریتانیاست. مخالفان پادشاه وقت حدود ۴۰۰ سال پیش قصد منفجر کردن ساختمان پارلمان بریتانیا را داشتند که طرح آنها لو رفت و شکست خورد.