'کشف بیش از ۲۰۰ گور جمعی در نواحی تحت کنترل داعش در عراق'

شهر قدیمی موصل در ژوئیه 2017 حق نشر عکس AFP
Image caption موصل در استان نینوا از پایگاه های مهم داعش تا ژوئیه سال ۲۰۱۷ بود

تحقیقات سازمان ملل به کشف بیش از ۲۰۰ گور جمعی، حاوی اجساد هزاران نفر در بخش هایی از عراق که زمانی تحت کنترل گروه موسوم به "دولت اسلامی"، داعش، بود، منجر شده است.

سازمان ملل گزارش داد که این گورها در استان های نینوا، کرکوک، صلاح الدین و انبار در شمال و غرب عراق کشف شده و می تواند محل دفن دوازده هزار غیرنظامی باشد.

داعش در سال ۲۰۱۴ بخش هایی از عراق را گرفت و با شروع حاکمیتی بی رحمانه بسیاری از مردمی که مورد تایید این گروه نبودند را قتل عام کرد.

این گروه نهایتا در عملیات نیروهای دولتی عراق که از پشتیبانی هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا برخوردار بود ناپدید شد، هرچند هنوز در بخش های کوچکی از این کشور فعال است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تخمین ها از مرگ غیرنظامیان در موصل به شدت متفاوت است؛ یک تخمین حاکی از مرگ 40 هزار نفر است

گزارش سازمان ملل می گوید که این گورها حاوی شواهدی حیاتی نه فقط برای شناسایی قربانیان، بلکه کمک به تشکیل پرونده برای جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و احتمالا نسل کشی است.

این گزارش می گوید که ۲۰۲ گور جمعی تا این مقطع شناسایی شده که شامل ۹۵ گور در نینوا، ۳۷ گور در کرکوک، ۳۶ عدد در صلاح الدین و ۲۴ تا در انبار است.

محققان تخمین می زنند که بین شش هزار تا دوازده هزار قربانی در این محوطه ها دفن شده باشند، از جمله زنان، کودکان، سالخوردگان، افراد معلول، کارگران خارجی، و اعضای نیروهای امنیتی عراق.

یان کوبیس نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای عراق گفت: "محوطه گورهای جمعی که در گزارش ما ثبت شده گواهی بر یک ضایعه هولناک انسانی، رنج عمیق و بی رحمی تکان دهنده است."

"پی بردن به شرایط حاکم بر مرگ این همه انسان گام مهمی در فرآیند سوگواری برای خانواده ها و حرکت آنها در جهت کشف حقیقت و اجرای عدالت است."

این گزارش چالش هایی که خانواده های مفقود شدگان با آنها روبرو هستند را برجسته می کند. درحال حاضر آنها برای پی بردن به سرنوشت عزیزان خود باید در پنج سازمان مختلف دولتی ثبت نام کنند.

این گزارش خواهان ایجاد یک دفتر ثبت مرکزی برای ناپدیدشدگان و همچنین ایجاد یک دفتر فدرال برای اشخاص مفقود می شود.

این گزارش همچنین جامعه جهانی را ترغیب می کند کمک های بیشتری را برای حمایت از انجام کار دقیق پزشکی قانونی در این محوطه ها به دولت عراق ارائه کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای نزدیک به دولت عراق ماه پیش رعوا را از داعش پس گرفتند

موضوعات مرتبط