دموکراتها کنترل مجلس نمایندگان را به دست می گیرند

الکساندریا اوکاسیو کورتز دمکرات از نیویورک جوان ترین زنی است - ۲۹ ساله - که به مجلس نمایندگان راه می یابد حق نشر عکس Reuters
Image caption الکساندریا اوکاسیو کورتز دمکرات از نیویورک جوان ترین زنی است - ۲۹ ساله - که به مجلس نمایندگان راه می یابد

پیش بینی ها حاکیست که حزب جمهوری خواه کنترل مجلس سنای این کشور را در انتخابات میان دوره ای حفظ خواهد کرد.

با این حال شبکه های آمریکایی پیش بینی می کنند که دموکراتها کنترل مجلس نمایندگان را به دست گیرند که ضربه ای به دستور کار دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور خواهد بود.

هر دو این نتایج با نظرسنجی هایی که از هفته های قبل وجود داشت همخوانی دارد.

جمهوری خواهان سه شنبه شب با پیروزی های مهم در ایالات ایندیانا، تگزاس و داکوتای شمالی کنترل مجلس سنا را حفظ می کنند.

آقای ترامپ تا سال ۲۰۲۰ با انتخابات روبرو نیست اما رای گیری سه شنبه رفراندومی در مورد عملکرد او به حساب می آمد.

دموکراتها در این دوره از انتخابات سنا - که یک سوم کرسی های آن به رای گذاشته شد - در بسیاری موارد مجبور بودند در ایالت های محافظه کار از کرسی ها خود دفاع کنند و ماموریت سخت تری داشتند.

با این حال دموکراتها موفقیت قابل توجهی در انتخابات مجلس نمایندگان به دست آورده اند و سه شبکه آمریکایی پیش بینی می کنند که کنترل این مجلس را به دست گیرند.

جمهوری خواهان هم اکنون در هر دو شاخه کنگره اکثریت دارند.

رقابت های سنا

جمهوری خواهان هم اکنون با ۵۱ کرسی در مقابل ۴۹ کرسی کنترل سنا را در دست دارند اما در این انتخابات فقط ۹ کرسی این حزب به رای گذاشته شد، درحالی که دموکراتها از ۲۶ کرسی دفاع می کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ به شدت برای مایک بران که در انتخابات ایندیانا سناتور دموکرات را شکست داد کمپین کرده بود

در یکی از رقابت های حساس، در ایندیانا مایک بران از حزب جمهوری خواه موفق شد سناتور میانه رو دموکرات، جو دانلی، را شکست دهد.

کاخ سفید می گوید این موفقیت به لطف حمایت های گسترده دونالد ترامپ از آقای بران ممکن شد.

جمهوری خواهان همچنین موفق به شکست دموکراتها در تنسی و تگزاس شدند. در ایالت فلوریدا هم هرچند رقابت بسیار نزدیک است اما نامزد جمهوری خواهان ریک اسکات حدود یک درصد از بیل نلسون سناتور دموکراتپیش است.

میت رامنی، نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، هم از ایالت یوتا به سنا راه یافت. او جانشین اورین هچ از همین حزب می شود که دیگر در انتخابات شرکت نکرد.

رقابت های مجلس نمایندگان

سه شبکه آمریکایی - سی بی اس، فاکس و ان بی سی- پیش بینی می کنند که دموکراتها حداقل ۲۳ کرسی لازم برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان را به دست آورند.

دوره خدمت اعضای این مجلس دو سال است بنابراین هر ۴۳۵ کرسی آن هر دو سال یک بار به رای گذاشته می شود. با این حال با توجه به مرزبندی های فرهنگی و سیاسی در آمریکا، فقط کسری از این کرسی ها رقابتی است.

انتظار می رود اگر دموکراتها برنده این مجلس شوند تحقیقاتی را درباره دولت آقای ترامپ و فعالیت های مالی/تجاری او از برگه مالیاتی گرفته تا تضاد بالقوه منافع شروع کنند. به علاوه آنها قدرت خنثی کردن دستور کار او در امور قانونگذاری را خواهند داشت.

خبرهای مرتبط:

حق نشر عکس Reuters
Image caption تد کروز جمهوری خواه از تگزاس موفق شد کرسی خود در سنا را حفظ کند