وزیر دادگستری آمریکا به درخواست ترامپ استعفا داد

سشنز حق نشر عکس Reuters

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، اعلام کرده است که به درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور، از مقام خود استعفا می‌دهد.

آقای سشنز در ماه‌های اخیر بارها از طرف آقای ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته بود.

آقای ترامپ با تشکر از او برای خدماتش، با تعیین سرپرست موقت برای وزارت دادگستری، گفته است که نامزد جایگزینی آقای سشنز را بعدا معرفی خواهد کرد.

برخی رسانه‌های غربی استعفای آقای سشنز را "اخراج" توصیف کرده‌اند. او در استعفانامه‌اش خطاب به آقای ترامپ نوشته است: "جناب رئیس جمهور، بنا به درخواست شما استعفایم را تقدیم می‌دارم".

دونالد ترامپ به ویژه منتقد این بود که جف سشنز خود را از تحقیقات درباره تبانی ادعایی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه کنار کشیده بود.

جف سشنز اولین سناتوری بود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری از دونالد ترامپ حمایت کرد و به ستاد او پیوست. او با توجه به حضورش در ستاد انتخابات و با توجه به ضرورت بی‌طرفی، خود را از تحقیقات مرتبط کنار کشیده بود.

کمی پیش از اعلام استعفای آقای سشنز، آقای ترامپ در نشست مطبوعاتی درباره انتخابات کنگره، پرونده تحقیقات روسیه را شرم‌آور خواند و گفت می‌تواند همه مقام‌های درگیر در آن را اخراج کند، اما این کار را از نظر سیاسی به صلاح نمی‌داند.

چاک شومر، سناتور ارشد دموکرات، گفته زمانبندی کناره‌گیری وزیر دادگستری "خیلی مشکوک" است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای سشنز اولین سناتوری بود که از نامزدی آقای ترامپ در سال ۲۰۱۶ حمایت کرد

این احتمال در رسانه‌ها مطرح شده است که دموکرات‌ها با توجه به پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان کنگره آمریکا می‌توانند درباره دونالد ترامپ تحقیقاتی انجام دهند.

واکنش ها

آقای ترامپ متیو ویتکر، رئیس دفتر کارکنان وزیر دادگستری، و دادستان سابق کل ایالت آیووا را به تصدی گری موقت این وزارتخانه منصوب کرده است.

او در گذشته دیدگاه هایی مشابه آقای ترامپ را در مورد تحقیقات مربوط به تبانی با روسیه منعکس کرده و انتصاب او سوالاتی را درباره آینده تحقیقاتی که رابرت مولر، بازرس ویژه، در حال انجام آن است به وجود می آورد.

آقای ویتکر سال پیش در مقاله ای که در وبسایت سی ان ان منتشر شد ابعاد آن تحقیقات را زیر سوال برد و نوشت "زیاده روی است اگر تحقیقات آقای مولر شامل مسائل مالی خانواده ترامپ شود."

تاکنون راد رزنستاین، معاون وزارت دادگستری، نظارت بر این تحقیقات را به عهده داشته و عملکرد او در مجموع مورد ستایش هر دو حزب بوده.

دمکرات ها از کنار زدن وزیر دادگستری و انتصاب موقتی آقای ویتکر ناراضی هستند.

کمیته ملی حزب دمکرات اشاره کرد که متیو ویتکر برخلاف روال عادی از سوی سنا تایید نشده است.

چاک شومر رهبر دمکرات ها در سنا در توییتی نوشت: "رئیس جمهور آشکارا چیزی برای پنهان کردن دارد."

او نوشت: "هرکسی که بخواهد برای مداخله در روند تحقیقات مولر تلاش کند یا مانع آن شود پاسخگو خواهد بود. این یک خط قرمز است. این جا کشور حاکمیت قانون و عرف هایی است که نمی تواند موضوع اقدامات خودخواهانه یک مرد باشد."

او اضافه کرد: "با توجه به اظهارات قبلی او برای قطع منابع مالی یا اعمال محدودیت هایی بر تحقیقات مولر، آقای ویتکر باید خود را از هرگونه نظارت بر آن در طول دوران تصدی وزارت دادگستری کنار بکشد."