فرانسه درباره افزایش شدید یهودستیزی هشدار داد

در ماه مارس ۲۰۱۸ میریل نل ۸۵ ساله در خانه‌اش در پاریس بارها چاقو خورد و به آتش کشیده شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ماه مارس ۲۰۱۸ میریل نل ۸۵ ساله در یک حمله یهودستیزانه، در خانه‌اش در پاریس بارها چاقو خورد و به آتش کشیده شد

نخست‌وزیر فرانسه در هشتادمین سالگرد حمله نازی‌ها به یهودیان آلمان نسبت به افزایش یهودستیزی هشدار داده و گفته موارد مربوط به آزار یهودیان در این کشور امسال ۶۹ درصد افزایش یافته است.

ادوار فیلیپ، نخستوزیر فرانسه از فرانسویان خواسته است تا در برابر رشد "بی‌امان" یهودستیزی بی‌تفاوت نباشند. او گفته است "هنوز خیلی مانده تا از شر یهودی‌ستیزی خلاص شویم."

۹ نوامبر ۱۹۳۸ در چند شهر آلمان و اتریش، عوامل وابسته به حزب نازی به یهودیان حمله کردند. این شب به شب شیشه‌های شکسته معروف است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است کلماتی برای توصیف (این شب) ندارد.

خانم مرکل در مراسمی در کنیسه رایک‌اشتراسه در برلین گفت آزار و کشتار یهودیان در ۹ نوامبر به هولوکاست منتهی شد ولی در عین حال یهودستیزی همچنان در جامعه و اینترنت رونق گرفته است.

صدراعظم آلمان گفت ما به این واقعیت خو گرفته‌ایم که همه کنیسه‌ها، مدارس یهودی، مهدکودک‌ها، رستوران‌ها و آرامستان‌ها یا باید توسط نیروی پلیس تحت حفاظت باشد یا مراقبت‌های ویژه‌ای دریافت کند.

خانم مرکل و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان شب شیشه‌های شکسته را یک "گسستگی" در تمدن این کشور خوانده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم مرکل و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان شب شیشه‌های شکسته را یک "گسستگی" در تمدن این کشور خوانده‌اند

جوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان، حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان را به تلاش برای تحریک جامعه متهم کرده و گفته هر هفته یک کنیسه یا مسجد با پیام‌های نفرت‌پراکنی مواجه می‌شوند.

حمله به یهودیان فرانسه

اظهارات نخست‌وزیر فرانسه در مورد افزایش یهودستیزی در این کشور چند روز پس از بدترین حمله به یهودیان در تاریخ آمریکا صورت گرفت. در این حمله به کنیسه درخت زندگی در پیتزبورگ، ١١ نفر کشته شدند.

ادوار فیلیپ در فیسبوک خود نوشت او تازه دریافته که موارد یهودستیزانه در ۹ ماه اول سال جاری ۶۹ درصد افزایش یافته است. این افزایش پس از دو سال کاهش چنین مواردی بوده است

  • فرانسه بزرگ‌ترین جامعه یهودیان اروپا را دارد و جامعهیهودیان این کشور شاهد حملات پیکارجویان و همچنین حملات در حومه‌های شهری بوده‌ است
  • در سال ۲۰۱۵ یک پیکارجو چهار نفر را در یک بقالی کوشر در پاریس به قتل رساند
  • در سال ۲۰۱۷ سارا حلیمی به دست همسایه‌اش به شدت کتک خورد و از پنجره خانه به بیرون پرتاب شد
  • در ژانویه ۲۰۱۸ یک پسر ۸ ساله یهودی که کیپا (کلاه سنتی یهودیان) بر سر داشت، توسط گروهی نوجوان کتک خورد
  • در ماه مارس ۲۰۱۸ میریل نل ۸۵ ساله در خانه‌اش در پاریس بارها چاقو خورد و به آتش کشیده شد
حق نشر عکس Getty Images
Image caption حدفاصل نهم و دهم نوامبر ۱۹۳۸ یک رشته حملات هماهنگ به یهودیان و اموال آنها انجام شد

یهودستیزی در مدارس

آقای فیلیپ درباره طرح‌هایی گفت که طی آن بازپرسان و قضاتی برای مقابله با چنین جرایمی اختصاص داده خواهند شد. او گفت گروهی در سطح این کشور در حالت آماده‌باش همیشگی قرار خواهندداشت که کارشان دخالت در مواقع اضطراری در مدارس و در حمایت از معلمانی است که با یهودستیزی مواجه می‌شوند.

در شب شیشه‌های شکسته چه اتفاقاتی افتاد؟

  • حد فاصل نهم و دهم نوامبر ۱۹۳۸ یک رشته حملات هماهنگ به یهودیان و اموال آنها انجام شد
  • ۹۱ نفر در این حملات کشته و بیش از ۳۰ هزار نفر بازداشت شدند
  • ۱۴۰۰ کنیسه و مرکز یهودیان به آتش کشیده شد و ۷۵۰۰ محل کسب و کار یهودیان تخریب شد

موضوعات مرتبط