آتش‌ سوزی‌های کالیفرنیا؛ ۲۹ نفر کشته شده‌اند

9 نوامبر خانه ای در ملبو می سوزد حق نشر عکس AFP
Image caption در آتش سوزی ووسلی که مالبو در شمال لس آنجلس را تهدید می کند روز یکشنبه خسارت تازه ای گزارش نشد

مقامات رسمی در ایالت کالیفرنیا در آمریکا می‌گویند که آتش سوزی در این ایالت تاکنون دست‌کم ۲۹ کشته برجا گذاشته است که در تاریخ این ایالت بی‌سابقه است.

با شدت گرفتن بادها در کالیفرنیا ماموران آتش نشانی با خطر گسترش بیشتر چند آتش سوزی بزرگ طبیعی روبرو هستند.

بیش از ۴ هزار مامور آتش‌نشانی در تلاش برای فرونشاندن آتش هستند.

وقفه در وزش بادهای خشک و شدید در روز شنبه اجازه داد آتش سوزی ها در شمال و جنوب ایالت تا حدودی مهار شود اما به مردم هشدار داده شده به خانه هایشان برنگردند چون احتمال گسترش سریع آتش سوزی وجود دارد.

جستجو برای یافتن اجساد در شهر تخریب شده پارادایز ادامه دارد. همچنین ۲۰۰ نفر نیز ناپدید شده اند.

اجساد دو نفر هم در اتومبیلی سوخته در جنوب این ایالت در نزدیکی "مالبو" در شمال لس آنجلس پیدا شده که ظاهرا در اثر آتش سوزی جان باخته اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیش از ۴ هزار مامور آتش‌نشانی در تلاش برای فرونشاندن آتش هستند

تخمین زده می شود که در مجموع در نواحی مختلف این ایالت ۲۵۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه هایشان شده اند.

در سال جاری تاکنون ناحیه ای به وسعت بلژیک و لوگزامبورگ در این ایالت در آتش سوخته است که خیلی بالاتر از میانگین سالانه است.

جری براون فرماندار ایالت از رئیس جمهور آمریکا خواسته با طبقه بندی این آتش سوزی ها به عنوان یک فاجعه بزرگ امکان ارائه کمک بیشتر به این نواحی را فراهم کند.

دونالد ترامپ در یک رشته توییت آتش سوزی ها را به ضعف عملکرد سازمان مدیریت جنگل های کالیفرنیا نسبت داده، موضوعی که باعث خشم این ایالت شد.

با این حال او با آسیب دیدگان ابراز همدردی کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مالبو در روز جمعه

آتش سوزی های عمده

آتش سوزی موسوم به "کمپ" روز پنجشنبه در بخشداری بوت در شمال ساکرامنتو، مرکز ایالت، شروع شد و با چنان سرعتی گسترش یافت که ماموران کاملا در برابر آن ناتوان بودند و شهر ۲۷ هزار نفری پارادایز را ویران کرد.

در این آتش سوزی بیش از ۶۷۰۰ بنا سوخت که آن را به ویرانگرترین آتش سوزی در تاریخ ایالت بدل کرد. سرعت پیشروی آن چنان بود که خیلی از مردم با پای پیاده از شهر گریختند چون جاده ها بند آمده بود.

این آتش سوزی تا روز شنبه بیش از ۴۰ هزار هکتار را سوزاند و فقط ۲۰ درصد مهار شده بود.

یک آتش سوزی دیگر در روز جمعه ناحیه ثروتمندنشین مالبو در شمال لس آنجلس را درنوردید و تا روز شنبه دو برابر شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر پارادایز کاملا سوخت

این آتش سوزی موسوم به "وولزی" ۳۳۵۰۰ هکتار را تا پایان روز شنبه سوزاند.

آتش سوزی دیگری در روزهای آخر هفته پیش در شهر "تازند اوکس" در ۶۵ کیلومتری شمال لس آنجلس باعث تخلیه شهر شد. این همان جایی است که چهارشنبه شب شاهد قتل ۱۲ نفر در یک تیراندازی جمعی در یک رستوران و باشگاه رقص بود.

در مجموع ۸ هزار مامور برای مهار آتش سوزی ها در این ایالت تلاش می کنند و کیفیت هوا در نواحی اطراف محل آتش سوزی ها بسیار پایین است.

هرچند هوای نسبتا مساعد در روز شنبه به مهار نسبی آتش کمک کرد اما مقام ها هشدار می دهند با بازگشت باد شدید در دو روز آینده امکان رشد ناگهانی آن وجود دارد.

موضوعات مرتبط