جنگ یمن؛ 'توقف درگیری‌ها در بندر حدیده'

تابلو راهنمایی بین شهری در یمن حق نشر عکس Getty Images

سازمان ملل متحد اعلام کرد که درگیری‌ بین نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان و شبه نظامیان حوثی در بندر حدیده یمن متوقف شده است.

این آتش‌بس، پس از دو روز نبرد شدید و خانه به خانه در این شهر اجرا شده که موجب کشته شدن حدود ۱۵۰ نفر شده بود.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرده که موفق شده مناطقی از شهر را از کنترل نیروهای شورشی حوثی خارج کند، اما حوثی‌ها از مقاومت خود در این مناطق خبر داده‌اند.

بیشتر نبردها در حدیده در مناطق مسکونی شهر رخ داده که باعث افزایش نگرانی‌ها از کشته شدن غیرنظامیان در این درگیری‌ها شده است.

سازمان ملل متحد نسبت به عواقب فاجعه‌بار نابود شدن بندر حدیده برای کل کشور یمن هشدار داده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس هوایی از بندر حدیده در یمن

بیشتر بخوانید:

جنگ داخلی یمن که با پیشروی شبه‌نظامیان حوثی از اواخر سال ٢٠١٤ آغاز شده بود از اوایل سال ٢٠١٥ و تصرف مقر ریاست جمهوری یمن در صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی و سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری آن کشور، شدت گرفت.

با پیشروی حوثی‌‌ها به سوی مناطق زیر حاکمیت دولت یمن، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب به حمایت از دولت یمن وارد جنگ شد.

عملیات ائتلاف به رهبری عربستان عمدتا شامل حملات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی بوده است. به گفته منابع بین‌المللی، در جریان جنگ داخلی یمن چند هزار غیرنظامی کشته شده‌اند که بسیاری از آنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف جان خود را از دست داده‌اند.

حوثی‌ها که خود را دولت انقلابی یمن می‌نامند از حمایت حکومت ایران برخوردارند و به همین دلیل، جنگ یمن را گاه بخشی از رقابت حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران با حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان و جنگ نیابتی از سوی این دو توصیف کرده‌اند. جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به رسمیت می‌شناسد.

ادامه جنگ باعث کمبود شدید اقلام اساسی و بروز شرایط وخیم انسانی در یمن شده است.

موضوعات مرتبط