جنگ یمن و قتل خاشقجی موضوع مذاکرات وزیر خارجه بریتانیا با رهبران عربستان در ریاض

جرمی هانت حق نشر عکس Reuters

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا که در یک سفر رسمی به ریاض، پایتخت عربستان رفته امروز دوشنبه (۲۱ آبان) با ملک سلمان، پادشاه عربستان دیدار کرده است.

براساس گزارشها پایان جنگ یمن و همکاری مقام‌های سعودی در تحقیقات مرتبط با قتل جمال خاشقجی، خبرنگار سعودی از موضوعات مورد بحث بوده است.

وزیر خارجه بریتانیا قرار است با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان هم که حامی اصلی دخالت نظامی کشورش در یمن است دیدار کند.

سفر جرمی هانت به ریاض در شرایطی انجام شده که عربستان به دلیل کشته شدن غیرنظامیانی که هدف حملات جنگنده‌های سعودی در یمن قرار گرفته‌اند، زیر تیغ شدید انتقادات بین‌المللی قرار دارد.

در جنگ یمن، عربستان سعودی و شماری از کشورهای عرب و مسلمان در قالب یک ائتلاف از دولت به رهبری عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری، حمایت می کنند و حکومت ایران حامی حوثی‌هاست. به همین دلیل جنگ یمن را جنگ نیابتی بین حکومت های عربستان و ایران نام داده اند.

جنگ داخلی یمن در سه سال گذشته بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است که شماری زیادی از آنان غیرنظامی بوده‌اند.

حدود دو ماه پیش در یک حمله هوایی عربستان سعودی در یمن ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند؛ اغلب آن کودکان بین ۱۰ تا ۱۳ سال سن داشتند.

جرمی هانت پیش از این سفر در بیانیه‌ای گفته بود: "هزینه انسانی جنگ یمن قابل محاسبه نیست؛ با میلیون‌ها نفر بی‌خانمان، قحط یو سالها خونریزی، الان تنها راه حل تصمیمی سیاسی برای کنار گذاشتن اسلحه و پیگیری صلح است."

او همچنین گفته بود: "بنابراین امروز به خلیج (فارس) سفر می‌کنم تا بخواهم همه طرفها به این فرآیند متعهد باشند."

بریتانیا یکی از تامین کنندگان بزرگ اسلحه به عربستان است.

رهبران احزاب مخالف و گروه‌های مدافع حقوق بشر در این کشور مکررا از دولت بریتانیا خواسته‌اند به دلیل تعداد بالای تلفات غیرنظامی در یمن به فروش اسلحه به عربستان خاتمه دهند.

دولت بریتانیا اما گفته است فروش اسلحه به عربستان میلیاردها دلار درآمد برای این کشور دارد و شغلهای زیادی را در صنعت اسلحه سازی در این کشور تضمین می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ داخلی یمن در سه سال گذشته بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است که شماری زیادی از آنان غیرنظامی بوده‌اند

سفر وزیر خارجه به ریاض در حالی است که کماکان بحث بر سر قتل جمال خاشقجی کماکان ادامه دارد.

حدود ۴۰ روز پیش جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار متنفذ سعودی که زمانی از افراد نزدیک به حکومت عربستان بود و بعدا به منتقد رهبری فعلی آن کشور تبدیل شد، برای انجام امور اداری به سرکنسولگری عربستان در استانبول، ترکیه، رفت و پس از آن، ناپدید شد. منابع خبری و امنیتی ترکیه گفتند که آقای خاشقجی از ساختمان کنسولگری خارج نشده و توسط کسانی در داخل این ساختمان به قتل رسیده است.

آمریکا شماری از مقامات سعودی را در این ارتباط مشمول تحریم قرار داده است.

مقام‌های آمریکایی همچنین با ابراز نگرانی در مورد سرنوشت آقای خاشقجی، خواستار تحقیقات کامل در این مورد شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید فرمان قتل این روزنامه‌نگار را مقام‌های ارشد دولت عربستان صادر کرده‌اند.

مقام‌های سعودی در ابتدا البته دخالت در این قتل را رد کردند ولی بعدا پذیرفتند با اینکه این قتل با برنامه ریزی قبلی انجام شده ولی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از جزئیات این عملیات بی اطلاع بوده است.

موضوعات مرتبط