کنفرانس پالرمو؛ رقبای سیاسی لیبی بعد از پنج ماه دیدار کردند

رهبران لیبی حق نشر عکس AFP
Image caption دیدار فایز سراج ، نخست وزیر (چپ) با ژنرال خلیفه حفتر (راست) در حضور نخست‌ وزیر ایتالیا

دو رهبر و رقیب سیاسی لیبی بعد از بیش از پنج ماه درحاشیه نشستی که در شهر پالرمو ایتالیا درباره آینده لیبی برگزار می‌شود، با هم دیدار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز فایز سراج ، نخست وزیر و رئیس دولتی که کنترل غرب لیبی را برعهده دارد با ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده با نفوذ نیروهای شرق این کشور دیدار کرده است.

آقای سراج از موقعیتی قوی در لیبی برخودار نیست اما به عنوان نخست وزیر این کشور، مورد شناسایی جامعه جهانی است.

آقای حفتر پیشتر گفته بود که با وجود حضور در پالرمو در جلسات نشست لیبی با حضور رقبای سیاسی شرکت نخواهد کرد و تنها امکان دیدار با رهبران حاضر را در حاشیه این نشست مطرح کرده بود.

در عکسی که از دیدار دو رهبر منتشر شده، جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا و میزبان نشست پالرمو نیز حضور دارد.

نشست لیبی با حمایت سازمان ملل متحد و با هدف مذاکره برای رسیدن به راه حل سیاسی در این کشور و همین طور برگزاری انتخابات برگزار می‌شود.

با گذشت بیش از هشت سال از سرنگونی حکومت معمر قذافی در لیبی هنوز دولتی مرکزی که کنترل کل کشور را به دست داشته باشد تشکیل نشده و گروه‌های مسلح کنترل شهرها و خیابان‌ها را در دست دارند.

سازمان ملل متحد انتخاباتی را که قرار بود ماه آینده میلادی در لیبی برگزار شود، به دلیل شدت خشونت‌ و درگیری‌ در این کشور به تعویق انداخت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با گذشت بیش از هشت سال از سرنگونی حکومت معمر قذافی همچنان گروه‌های مسلح کنترل شهرها و خیابان‌ها را در دست دارند

کشوری با دو پارلمان

نشست جاری با پیشنهاد ایتالیا برگزار می‌شود که نگران منافع مربوط به نفت و گاز لیبی، مستعمره سابق ایتالیا، و همین طور سیل پناه‌جویانی است که از راه مدیترانه راهی ایتالیا می‌شوند.

در این نشست رهبران و نمایندگان بیش از سی کشور جهان حضور دارند.

خلیفه حفتر که از ژنرال‌های سابق ارتش معمر قذافی بود و سال‌ها در تبعید خودخواسته در آمریکا زندگی می‌کرد، بعد از بازگشت به لیبی به عنوان فرماندهی قدرتمند ظاهر شد و توانست با حمایت مصر و دیگر کشورهای عربی، گروه‌های مسلح اسلامگرا را در مناطق شرقی لیبی شکست دهد.

فایز سراج، که ریاست دولت در غرب را به دست دارد همچنان تلاش می‌کند دامنه قدرت خود را از طرابلس، پایتخت، به مناطق دیگر افزایش دهد.

پارلمان‌های جداگانه‌ای که در شرق و غرب لیبی فعال هستند هر دو ادعای مشروعیت می‌کنند و حوزه قانون‌گذاری خود را کل کشور لیبی می‌دانند.

موضوعات مرتبط