ماموران مانع پیشروی بیشتر آتش‌سوزی مرگبار کالیفرنیا شدند

آتش سوزی دیگری که روز سه شنبه در سیمی ولی در شمال لس آنجلس شروع شد اکنون مهار شده است حق نشر عکس Reuters
Image caption آتش سوزی دیگری که روز سه شنبه در سیمی ولی در شمال لس آنجلس شروع شد اکنون مهار شده است

سازمان آتش نشانی کالیفرنیا می گوید مامورانی که با یک آتش سوزی مرگبار در شمال ایالت می جنگند موفق به جلوگیری از پیشروی آن شده اند.

آنها آتش سوزی موسوم به کمپ را ۳۰ درصد مهار کرده اند با این حال انتظار نمی رود این حریق تا پایان ماه به طور کامل خاموش شود.

این آتش در بخش بیوت در نیمه شمالی ایالت تاکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار را سوزانده است.

آمار رسمی تلفات ناشی از این آتش سوزی که از روز پنجشنبه شروع شد و شهر پارادایز را ویران کرد به ۴۸ نفر می رسد. کارشناسان پزشکی قانونی همچنان در جستجوی بقایای قربانیان هستند.

ده ها نفر دیگر مفقود هستند.

آتش سوزی دیگری در جنوب ایالت موسوم به "وولزی" باعث مرگ دو نفر شده و به شهر ساحلی مالبو که محل زندگی بسیاری از چهره های هالیوود است آسیب رسانده.

سازمان آتش نشانی کالیفرنیا می گوید این آتش سوزی تاکنون نزدیک به ۳۹ هزار هکتار را سوزانده و ۳۵ درصد مهار شده است.

آتش سوزی کوچکی هم موسوم به "هیل" در بخش ونچورا در شمال لس آنجلس ۹۰ درصد مهار شده است.

مرگبارترین آتش سوزی

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که روز سه شنبه کاروان هایی از کامیون های آتش نشانی با عبور از میان ویرانه های شهر پارادایز به سوی خط مقدم این حریق که مرگبارترین آتش سوزی تاریخ ایالت است پیش می رفتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption بیشتر خانه ها و اتومبیل های رها شده در پارادایز در آتش سوخته اند

ماموران با کمک اره های موتوری سعی کردند تیرهای برق و سایر موانع را از جاده ها بردارند.

حداقل ۶۶۰۷ خانه مسکونی و ۱۰۳۲ ساختمان تجاری و غیره در بخش بیوت ویران شده است.

"اریکا بین" سخنگوی سازمان آتش نشانی کالیفرنیا گفت آنها امیدوارند آتش تا پایان هفته بیش از ۴۰ درصد مهار شده باشد که پیشرفت بزرگی در مسیر خاموش کامل آن خواهد بود.

اسکات مک لین از دیگر نمایندگان این سازمان گفت که ماموران اکنون نسبت به مهار آن خوشبین تر هستند چون آب و هوا در حال تغییر است.

بادهای گرم و خشک فصلی از عوامل رشد سریع این آتش سوزی هاست که پیش بینی می شود به زودی فروکش کند.

مقام ها می گویند که یافتن بقایای قربانیان ممکن است هفته ها وقت ببرد.

تصور می شود بسیاری از قربانیان ساکنان سالخورده پارادایز یا افرادی با توانایی کم برای حرکت بوده باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تراکم جمعیت در شهرهای خلوت رو به افزایش بوده است

علت وخامت شدید آتش سوزی چیست؟

"فصل آتش سوزی های طبیعی" کالیفرنیا به طور تاریخی معمولا از اواخر تابستان شروع می شود و در ماه های نخست پاییز ادامه پیدا می کند اما کارشناسان اخطار می دهد که خطر آتش سوزی در شرایط تازه سالی ۱۲ ماه ادامه خواهد داشت.

کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا درحال تحقیق درباره علت آتش سوزی مرگبار "کمپ" است چون گزارش می شود که شرکت های برق درست پیش از شروع آتش سوزی ایرادهای فنی را در نزدیکی جایی که حریق شروع شد تجربه کردند.

رطوبت کم هوا، بادهای گرم معروف به سانتا آنا یا دیابلو، و خشکی زمین بعد از چند ماه فقدان کامل بارندگی زمینه مساعدی برای گسترش آتش سوزی فراهم کرده است.

جمعیت ۴۰ میلیونی این ایالت هم از دلایل بالا بودن آمار کشته هاست. این رقم تقریبا دو برابر جمعیت در دهه ۱۹۷۰ است و مردم بیش از گذشته در نواحی جنگلی سکونت می کنند که هم باعث آتش سوزی های بیشتر می شود و هم جان افراد بیشتری را تهدید می کند.

علاوه بر همه اینها تغییرات اقلیمی هم هست. در سال های اخیر دما رکورد گذاشته، بهار زودتر از راه رسیده و بارندگی پیوستگی سابق را نداشته.

جری براون فرماندار کالیفرنیا با اشاره به نقش تغییرات اقلیمی گفته: "این شرایط عادی تازه نیست، این شرایط غیرعادی تازه است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آتش سوزی وولزی در اطراف مالبو