شهر سوخته در کالیفرنیا 'نیازمند بازسازی کامل است'

فاجعه دیدگان در کالیفرنیا حق نشر عکس Reuters

مدیر سازمان حوادث اضطراری آمریکا می گوید که شهر پارادایز کالیفرنیا که در آتش سوزی یک هفته اخیر ویران شده نیازمند "بازسازی کامل" است که چند سال وقت خواهد برد.

براک لانگ مدیر "فیما" (سازمان مدیریت حوادث اضطراری فدرال) گفت که خسارات وارده به پارادایز در شمال کالیفرنیا "یکی از بدترین فاجعه هایی" است که او به چشم خود دیده است.

تاکنون اجساد ۴۸ نفر از ساکنان این شهر که در آتش سوزی موسوم به "کمپ فایر" جان باخته اند پیدا شده است، اما بیش از ۱۰۰ نفر دیگر همچنان مفقود هستند.

هم اکنون حدود ۹ هزار مامور آتش نشانی برای مهار چند آتش سوزی در این ایالت تلاش می کنند.

روز چهارشنبه کن پیملوت مدیر سازمان آتش نشانی کالیفرنیا گفت که آنها "درحال پیشرفت" در برابر این آتش سوزی ها هستند.

دونالد ترامپ چهارشنبه در توئیتی نوشت که آقای لانگ و رایان زینک، وزیر کشور که هم اکنون در کالیفرنیاست، او را در جریان آخرین تحولات گذاشته اند.

او همچنین برای پشتیبانی از جری براون فرماندار کالیفرنیا اعلام آمادگی کرد.

آتش سوزی کمپ

ماموران تاکنون آتش سوزی کمپ در شمال کالیفرنیا که مرگبارترین حادثه طبیعی در تاریخ ایالت است را ۳۵ درصد مهار کرده اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جری براون (چپ) و رایان زینک (وسط) در حال گفتگو با مقام های آتش نشانی و پلیس

آنها انتظار ندارند این آتش سوزی را که تاکنون نزدیک به ۵۵ هزار هکتار را سوزانده تا پایان ماه مهار کنند.

مقام های بخش (کانتی) بیوت فهرستی از اسامی ۱۰۳ نفر که تصور می کنند هنوز مفقود باشند و اکثرا افراد سالخورده هستند را منتشر کرده اند.

در این آتش سوزی ۷۶۰۰ ساختمان مسکونی و صدها بنای تجاری نابود شده است.

آقای براون فرماندار کالیفرنیا که روز چهارشنبه از ناحیه بازدید می کرد آن را به یک "منطقه جنگی" تشبیه کرد.

او گفت: "پارادایز برای آنکه دقیقا برای چنین وضعیتی آماده باشد کلی برنامه ریزی کرده بود اما این آتش سوزی بی سابقه و عاجزکننده بود و خیلی از مردم غافلگیر شدند."

هم اکنون جستجو برای یافتن بقایای کسانی که ممکن است کشته شده باشند با کمک نیروهای ارتش و تیم های پزشکی قانونی در جریان است.

مقام ها گفته اند که عملیات جستجو احتمالا هفته ها وقت می برد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کریس و نانسی براون روی بقایای خانه خود در پارادایز ایستاده اند

وضعیت سایر آتش سوزی ها

آتش سوزی های دیگری هم اکنون در این ایالت جریان دارد و مقام ها در یک کنفرانس خبری در روز چهارشنبه هشدار دادند که خطر بروز آتش سوزی های تازه زیاد است.

آقای پیملوت، مدیر سازمان آتش نشانی کالیفرنیا، گفت که "پیشرفت خوبی" در برابر آتش سوزی "وولزی" که از جمله به منطقه ثروتمندنشین "مالبو" در شمال لس آنجلس آسیب رسانده به دست آمده است.

مقام ها تایید کردند که جسد یک قربانی دیگر این آتش سوزی پیدا شده است که شمار کشته ها در آن را به سه نفر می رساند. آمار رسمی کشته ها در یک هفته اخیر در کالیفرنیا اکنون ۵۱ نفر است.

سازمان آتش نشانی گفت که آتش سوزی وولزی تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار هکتار را سوزانده و ۴۷ درصد مهار شده است.

آتش سوزی کوچک تری به نام "هیل" در بخش ونچورا اکنون ۹۴ درصد مهار شده است. بعضی از ساکنان شهر "کالاباسس" در شمال لس آنجلس که مجبور به ترک خانه هایشان شده بودند هم اکنون اجازه بازگشت یافته اند.

علت آتش سوزی ها چیست؟

مقام ها هنوز علت شروع هیچ کدام از این آتش سوزی ها را تایید نکرده اند.

اما چند شکایت از شرکت "گاز و برق پاسیفیک" در دادگاه ها مطرح شده است.

کمیسیون خدمات برق و گاز کالیفرنیا (سی پی یو سی) تحقیقاتی را درباره این شرکت و همچنین شرکت برق "ادیسون" در جنوب ایالت شروع کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کارشناسان پزشکی قانونی در جستجو اجساد قربانیان

شرکت ادیسون پیشتر از مشکلاتی در خطوط انتقال برق در حوالی محل شروع دو آتش سوزی هیل و وولزی خبر داده بود.

فصل آتش سوزی های طبیعی کالیفرنیا به طور تاریخی معمولا از اواخر تابستان شروع می شود و در ماه های نخست پاییز ادامه پیدا می کند اما کارشناسان اخطار می دهد که خطر آتش سوزی در شرایط تازه سالی ۱۲ ماه ادامه خواهد داشت.

رطوبت کم هوا، بادهای گرم معروف به سانتا آنا یا دیابلو، و خشکی زمین بعد از چند ماه فقدان کامل بارندگی زمینه مساعدی برای گسترش آتش سوزی فراهم کرده است.

جمعیت ۴۰ میلیونی این ایالت هم از دلایل بالا بودن آمار کشته هاست. این رقم تقریبا دو برابر جمعیت در دهه ۱۹۷۰ است و مردم بیش از گذشته در نواحی جنگلی سکونت می کنند که هم باعث آتش سوزی های بیشتر می شود و هم جان افراد بیشتری را تهدید می کند.

علاوه بر همه اینها تغییرات اقلیمی هم هست. در سال های اخیر دما رکورد گذاشته، بهار زودتر از راه رسیده و بارندگی پیوستگی سابق را نداشته.

جری براون فرماندار کالیفرنیا با اشاره به نقش تغییرات اقلیمی گفته: "این شرایط عادی تازه نیست، این شرایط غیرعادی تازه است."