شماری از اعضای دولت بریتانیا در مخالفت با پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت استعفا کردند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption می از پذیرش طرح خود توسط کابینه خبر داده بود

صبح پنجشنبه، ۱۵ نوامبر، دومینیک راب، وزیر برگزیت بریتانیا در اعتراض به طرح توافق ترزا می، نخست‌وزیر با اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرده و گفت "وجدانا" نمی‌تواند از توافق‌نامه خانم می با اتحادیه اروپا حمایت کند.

پیشتر، معاون وزیر در وزارتخانه امور ایرلند شمالی به همین دلیل از سمت خود استعفا داده بود و ساعاتی بعد نیز وزیر کار و امور بازنشستگی کناره‌گیری خود از کابینه را اعلام کرد.

نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه ( ۱۴ نوامبر) جلسه‌ای با اعضای کابینه‌اش برگزار کرد تا حمایت آنها از پیش‌نویس توافقی با اتحادیه اروپا را جلب کند.

جلسه کابینه چند ساعت بیشتر از مدت تعیین‌شده به درازا کشید و سرانجام خانم می اعلام کرد که اعضای هیئت دولت از پیش‌نویس او برای توافق برگزیت حمایت می‌کند. ترزا می حمایت کابینه را "گامی مهم" در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دانسته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption راب دومین عضو دولت است که پس از اعلام "پذیرش" طرح نخست وزیر توسط کابینه از سمت خود کناره گرفته است

ساعاتی پس از اعلام حمایت کابینه، شایلش وارا، معاون وزیر در وزارتخانه امور ایرلند شمالی در مخالفت با این پیش نویس از سمت خود استعفا داده بود. وی بخش مربوط به تمهیداتی برای ادامه ارتباط ویژه ایرلند شمالی با اتحادیه اروپا را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که به این ترتیب، "تمامیت حاکمیتی بریتانیا" مخدوش می‌شود.

جمهوری ایرلند (یا ایرلند جنوبی) عضو اتحادیه اروپاست و بین شهروندان و اقتصاد این کشور و ایرلند شمالی، که متعلق به بریتانیاست، همواره روابط ویژه‌ای وجود داشته است. جمهوری ایرلند خواستار ادامه این روابط بوده است. برای تصویب هرنوع توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تمامی اعضا باید به آن را مثبت بدهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مک‌وی هم از کابینه خارج شده است

کوتاه مدتی پس از اعلام استعفای وزیر برگزیت، استر مک‌وی، وزیر کار و امور بازنشستگی نیز گفت که استعفانامه خود را برای نخست وزیر ارسال داشته است. همچنین، سوئلا برویرمن، معاون وزارت برگزیت، و یک مقام دیگر دولت نیز از سمت‌های خود کناره گرفته‌اند.

در نظام سیاسی بریتانیا، کابینه شامل اعضای ارشد دولت است که همگی نماینده پارلمان از حزب یا ائتلاف حزبی حاکم هستند. علاوه بر این، در هر وزارتخانه تعدادی "وزیر جزء" یا معاون وزیر هم سرپرستی بخش‌های مختلف را برعهده دارند که آنان نیز از میان نمایندگان پارلمان از حزب یا ائتلاف حزبی منصوب می‌شوند.

گفته می‌شود شماری از اعضای دیگر دولت نیز "ناخرسندی" خود را از این سند ابراز داشته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترزا می گفته است که محتوای پیش‌نویس توافق بهتر از آن است که "خیلی‌ها انتظار داشتند"

قرار است پیش‌نویس توافق‌نامه در مرحله بعد برای مذاکره و رای‌گیری در مجلس عوام مطرح شود در حالیکه تعدادی از نمایندگان مجلس از حزب حاکم محافظه‌کار صراحتا شرایط پذیرفته شده توسط خانم می برای خروج از اتحادیه اروپا را غیرقابل قبول دانسته و هشدار داده‌اند که در رای‌گیری در پارلمان نمی‌توانند از این توافق حمایت کنند.

صبح روز پنجشنبه، نخست وزیر بریتانیا با حضور در مجلس عوام، از پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت دفاع کرد. وی گفت که رد این پیش‌نویس به معنی آن است که مذاکرات باید از نو آغاز شود در حالیکه بریتانیا تا ماه مارس سال آینده، حدود پنج ماه دیگر، فرصت دارد تا با اتحادیه اروپا بر سر شرایط خروج به توافق برسد و این توافق را به تصویب تمامی اعضای اتحادیه برساند.

خانم می همچنین گفت که آنچه که این پیش‌نویس آمده "به مراتب بیشتر از آن است که خیلی‌ها انتظار داشتند."

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف - محتوای این پیش‌نویس را ناکافی خواند. برخی از نمایندگان عضو حزب حاکم محافظه کار هم از این سند انتقاد کردند و از جمله یکی از آنان گفت که بیش از هشتاد تن از نمایندگان عضو حزب به این سند رایی منفی خواهند داد. این نماینده مجلس از خانم می خواست تا این سند را پس بگیرد و در صدد طرح آن در مجلس برنیاید.

در پایان این نشست، همچنین جیکوب ریس-ماگ، از نمایندگان محافظه‌کار طرفدار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، گفت که در نامه‌ای به رئیس حزب، خواستار شده تا روند انتخاب رهبر جدید حزب به جریان افتد. براساس مقررات حزب محافظه کار، رقابت برای انتخاب رهبر جدید حزب نیازمند ارسال نامه مشابه توسط ۴۸ نماینده است. خانم می رهبر فعلی حزب است.

در صورت دریافت این تعداد نامه، رقابت برای رهبری حزب آغاز می‌شود. رهبر حزب محافظه کار با رای اکثریت اعضای محافظه کار مجلس عوام انتخاب می‌شود. در صورتیکه بیش از دو نفر نامزد تصدی این سمت باشند و هیچکدام در دور اول به حد نصاب بیش از نیمی از آراء دست نیابد، دور دوم رای‌گیری برای گزینش یکی از دو نامزد حائز بیشترین صورت می‌گیرد.

موضوعات مرتبط