عربستان برای پنج متهم قتل خاشقجی تقاضای اعدام کرد

جمال خاشقجی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای خاشقجی منتقد حکومت عربستان بود، هرچند پیش از آن روابط نزدیکی با حکومت داشت

دادستانی عربستان سعودی برای پنج نفر از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد، درخواست مجازات اعدام کرده است.

در مقابل ترکیه خواهان آن شده است که متهمان این پرونده به جای عربستان، در خاک ترکیه محاکمه شوند.

آمریکا نیز اعلام کرده است که ۱۷ نفر را به اتهام نقش داشتن در قتل جمال خاشقجی تحریم کرده است. سعود قحطانی، که از دستیاران ولیعهد عربستان بود، یکی از این تحریم‌شدگان است.

سخنگوی دادستانی عربستان اعلام کرده است که تحقیقات در این باره تا یافتن جنازه جمال خاشقجی ادامه خواهد داشت.

او همچنین گفت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، نقشی در این ماجرا نداشته است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد حکومت عربستان، بیش از یک ماه پیش به کنسولگری عربستان در استانبول رفت و ناپدید شد. کمی بعد افشا شد که ماموران سعودی او را در محل کنسولگری کشته‌اند. به دنبال این ماجرا انتقادها از سیاست‌های عربستان و به ویژه ولیعهد پرنفوذ این کشور بالا گرفته است.

در حالی که عربستان در مجموع ۲۱ نفر را به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی بازداشت کرده و تحقیقاتی را انجام می‌دهد، ترکیه می‌گوید محاکمه متهمان باید در خاک ترکیه انجام شود.

امروز مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت اقدامات دادستانی عربستان "مثبت اما ناکافی" است.

آقای چاووش‌اوغلو گفت قتل خاشقجی از پیش برنامه‌ریزی شده بود و افراد و تجهیزات لازم برای تکه تکه کردن بدن او به ترکیه منتقل شده بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان کشته شد

وزیر خارجه ترکیه گفت قاتلان جمال خاشقجی باید در ترکیه محاکمه شوند.

ترکیه پیش از این نوار صوتی موجود از مقطع قتل خاشقجی در کنسولگری را به چند کشور غربی داده است.

دادستانی عربستان به طور رسمی خواهان آن شده است که "کشور برادر ترکیه" با تحقیقات آنها همکاری کند و از جمله نوار صوتی را به آنها تحویل دهند.

دادستانی عربستان با رد ادعای مسئولیت محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی، گفته است که ژنرال احمد عسیری، از مقام‌های ارشد امنیتی در عربستان، دستور داده بود که جمال خاشقجی را به زور به عربستان منتقل کنند.

بنا به آنچه دادستان عربستان گفته است سرپرست "تیم مذاکره" که به استانبول رفته بود دستور قتل را داد.

طرح سناتورهای آمریکایی

شش سناتور پرنفوذ از حزب های جمهوری خواه و دموکرات آمریکا طرحی را معرفی کرده اند که به گفته آنها تعهد کنگره این کشور به لزوم مسئولیت پذیری و حمایت از حقوق بشر را نشان دهد.

این طرح در کنار تعلیق فروش تسلیحات به عربستان سعودی در پی تحریم کسانی است که مانع دسترسی مردم یمن به کمک های انسان دوستانه می شوند، تحریم هر کس تمام کسانی را که به نحوی در قتل روزنامه نگار منتقد سعودی دست داشته اند الزامی می کند و از دولت می خواهد که گزارش های مختلفی از جمله گزارشی درباره وضع رعایت حقوق بشر در عربستان را به کنگره آمریکا ارائه دهد.

در متن این طرح آمده متوقف کردن سوخت رسانی به جنگنده های عربستان در یمن که کاخ سفید چند روز پیش خبرش را داد در کنار تحریم چند شهروند سعودی به هیچ وجه واکنش درخوری دربرابر رفتارهای عربستان سعودی نیست. سناتور کالینز از سناتورهای جمهوری خواه حامی این طرح گفته زمان روبرو شدن با عربستان سعودی بر سر جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی فرا رسیده. او جنگ یمن را فاجعه ای انسانی خوانده و گفته با وضع تحریم و تعلیق فروش تسلیحات به عربستان سعودی رهبران این کشور متوجه خواهند شد که واشنگتن نه حامی رویه آنها در جنگ است و نه قتل یک روزنامه نگار را برمی تابد.

آقای ترامپ همین هفته به خبرنگاران گفت نمی خواهد با تحریم یا توقف فروش اسلحه به عربستان فرصت های شغلی و درآمد آمریکایی ها را به مخاطره بیندازد.