ترزا می علیرغم استعفای وزیران از پیش‌نویس توافق برگزیت با اتحادیه اروپا دفاع کرد

ترزا می حق نشر عکس AFP
Image caption خانم می گفت رهبران باید تصمیم‌های دشوار بگیرند، نه تصمیم‌های آسان

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در نشستی مطبوعاتی احتمال استعفای خود را رد کرد.

او ضمن رد احتمال کناره‌گیری از قدرت گفت تا تکمیل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سر کار خواهد ماند.

خانم می در دفاع از پیش‌نویس توافق برگزیت گفت که این طرح عملی کردن آن چیزی است که مردم بریتانیا در همه‌پرسی دو سال پیش به آن رای دادند. او سیاستش در این خصوص را خط "درست برای کشور و همه مردم" خواند.

نخست وزیر بریتانیا در حالی از طرحش برای برگزیت دفاع کرده است که شماری از اعضای کابینه، از جمله دومینیک راب، وزیر برگزیت، در اعتراض به این طرح از مقام خود استعفا دادند.

ترزا می با مخالفت‌های جدی در میان هم‌حزبی‌های محافظه‌کار خود روبرو است.

او در نشست مطبوعاتی گفت انتقادها را درک می‌کند، اما هشدار داد که اگر از پیش‌نویس ارائه‌شده حمایت نشود، احتمال دارد که توافقی به دست نیاید.

حق نشر عکس AFP
Image caption عده‌ای از مخالفان حزب محافظه‌کار و معترضان به روند برگزیت در مقابل پارلمان تجمع کردند

صبح پنجشنبه، ۱۵ نوامبر، دومینیک راب، وزیر برگزیت بریتانیا در اعتراض به طرح توافق ترزا می با اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرده و گفت "وجدانا" نمی‌تواند از توافق‌نامه خانم می با اتحادیه اروپا حمایت کند.

پیش از او معاون وزیر در وزارتخانه امور ایرلند شمالی به همین دلیل از سمت خود استعفا داده بود و ساعاتی بعد نیز وزیر کار و امور بازنشستگی کناره‌گیری خود از کابینه را اعلام کرد.

عده‌ای از نمایندگان حزب محافظه‌کار اعلام کرده‌اند که نامه‌ای به مسئولان حزب داده‌اند تا روند رای اعتماد به ترزا می آغاز شود.