کره شمالی یک 'موشک تاکتیکی فوق مدرن' را آزمایش کرد

حق نشر عکس kcna
Image caption کیم جونگ-اون و فرماندهان نظامی در محل آزمایش "موشک فوق پیشرفته" - به گفته منابع خبری کره شمالی این موشک به ابتکار و با هدایت کیم ساخته شده است

کره شمالی یک موشک تاکتیکی را آزمایش و یک شهروند آمریکایی را از آن کشور اخراج کرده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش کرده است که ارتش این کشور "به مناسبت شصت و نهمین سالگرد آزادسازی کره" یک فروند "موشک تاتکتیکی فوق مدرن نقطه زن با کارآیی بالا" را آزمایش کرده است. این خبرگزاری می‌افزاید که این اسلحه به ابتکار کیم جونگ-اون، "فرمانده کل ارتش خلقی کره، دبیر اول حزب کارگران کره و رئیس کمیسیون دفاع ملی جمهوری خلق کره" و زیر نظر و با رهنمودهای او ساخته شده است.

براساس این گزارش، کیم جونگ-اون با حضور در محل آزمایش این موشک، با جنبه‌های فنی محل آشنا شد و شخصا دستور پرتاب موشک را صادر کرد. این خبرگزاری می‌افزاید که آزمایش موشک موفقیت‌آمیز و با معیارهای جدید ارتش منطبق بود و کیم جونگ-اون، با ابراز خرسندی از خصوصیات فنی این موشک، گفت که اینگونه تسلیحات توانایی کیفی نیروهای مسلح را افزایش می‌دهد. خبرگزاری رسمی کره شمالی فقط تصویر کیم جونگ-اون را در محل آزمایش مخابره کرده است.

اصطلاح تسلیحات تاکتیکی معمولا به انواعی از اسلحه اطلاق می‌شود که برای استفاده در صحنه نبرد ساخته شده و برخلاف تسلیحات استراتژیک، عموما برد و قدرت تخریب کمتری دارد و برای حمله به هدف‌های دوردست و احتمالا غیرنظامی به منظور تاثیرگذاری بر روند کلی جنگ طراحی نشده است. در عین حال، با توجه به نزدیکی کره جنوبی و سابقه خصومت دو کشور، آزمایش موشک تاکتیکی کره شمالی نیز دست‌کم در گذشته باعث واکنش تند کره جنوبی شده است.

+ دیدار رهبران دو کره در پیونگ‌یانگ؛ گره‌گشایی از مذاکرات هسته‌ای با آمریکا

+ کیم جونگ اون: کره شمالی به غیراتمی شدن شبه جزیره کره متعهد است

+ آمریکا 'آماده از سرگیری مذاکرات با کره شمالی است'

حق نشر عکس kcna
Image caption آزمایش موشک هواسونگ ۱۵ - از زمان ملاقات کیم و ترامپ کره شمالی آزمایش تسلیحات استراتژیک را متوقف کرده است

طی سال‌های اخیر، کره شمالی برنامه فشرده‌ای را برای ساخت و آزمایش انواع تسلیحات استراتژیک، از جمله موشک‌های بالستیکی برد بلند و، به گفته مقامات آن کشور، دارای توانایی حمل کلاهک اتمی و همچنین برنامه ساخت این نوع کلاهک‌ها را با موفقیت دنبال کرده است. برنامه تسلیحات استراتژیک کره شمالی با مخالفت بین‌المللی مواجه شده و تحریم‌های گسترده اقتصادی علیه این کشور را در پی آورده بود.

از اوایل سال جاری و به خصوص پس از ملاقات کیم جونگ-اون با دونالد ترامپ و مون جائه-این، رئیسان جمهوری آمریکا و کره جنوبی، کره شمالی آزمایش‌های اتمی و موشکی بالستیکی خود رامتوقف کرده است. تا قبل از به جریان افتادن روند بهبود روابط کره شمالی با کره جنوبی و آمریکا، کیم جونگ-اون در مواردی آمریکا را به حمله اتمی تهدید کرده بود.

تاکید بر "تاکتیکی" بودن این اسلحه حاکی از آن است که مقامات کره شمالی به خودداری از آزمایش تسلیحات استراتژیک و پایبندی به روند تنش‌زدایی با آمریکا و کره جنوبی پایبند هستند و از هر اقدامی که باعث ناخرسندی این دو کشور شود و روند بهبود روابط را به مخاطره اندازد خودداری می‌کنند.

در عین حال، احتمالا هدف از انتشار گزارش مفصلی از پیشرفته بودن این اسلحه و اهمیت آن در تقویت بنیه نظامی کره شمالی می‌تواند اطمینان دادن در این مورد باشد که رهبری آن کشور همچنان اصول اعقتادی حکومت، از جمله نقش محوری ارتش و توانایی دفاعی را دنبال می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ماه مه سه شهروند آمریکایی آزاد شده در کره شمالی همراه پومپئو به آمریکا وارد شدند و مورد استقبال ترامپ و همسرش قرار گرفتند

اخراج شهروند آمریکایی

در خبری دیگر در مورد کره شمالی، خبرگزاری آن کشور گفته است که یک شهروند آمریکایی که از ماه اکتبر در بازداشت بوده اخراج شده است. براساس این گزارش، این شهروند آمریکایی بروس بایرون لورانس نام دارد و به طور غیرقانونی از مرز چین وارد کره شمالی شده بود. این خبرگزاری افزوده است فرد بازداشتی گفته که "در کنترل سازمان سیا" بوده است.

در سال‌های گذشته، بازداشت ، محاکمه و حبس شهروندان آمریکایی یکی از مسایل اختلاف برانگیز بین دو کشور بوده است. این افراد معمولا به جاسوسی، تلاش برای براندازی و تبلیغ علیه نظام حکومتی کره شمالی متهم می‌شدند در حالیکه مقامات آمریکایی آنان را گروگان‌هایی می‌دانستند که کره شمالی برای مقاصد تبلیغاتی یا کسب امتیاز بازداشت می‌کرد. در برخی موارد، مقامات کره شمالی برای آزاد کردن این افراد خواستار مداخله مستقیم شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی آمریکایی و حتی سفر آنان به کره شمالی می‌شدند.

در سال ۲۰۱۷، یک دانشجوی آمریکایی به نام اوتو وارمبیر که به مدت هفده ماه در کره شمالی زندانی بود، پس از آزادی و بازگشت به آمریکا درگذشت. این واقعه، که همزمان با افزایش تنش بین دو کشور روی داد، واکنش تند مقامات آمریکایی را در پی داشت.

در جریان سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی در ماه مه سال جاری، سه شهروند آمریکایی زندانی در این کشور آزاد شدند و همراه آقای پومپئو به آمریکا بازگشتند و خورد استقبال رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفتند.