آمریکا موقتا پرترددترین گذرگاه مرزی با مکزیک را بست

سن یاسیدرو شلوغ ترین گذرگاه مرزی آمریکاست حق نشر عکس Reuters
Image caption سن یاسیدرو شلوغ ترین گذرگاه مرزی آمریکاست

در پی ورود کاروانی از مهاجران به شمال مکزیک، آمریکا برای ساعاتی پرترددترین گذرگاه مرزی خود با این کشور در جنوب کالیفرنیا را برای تقویت تدابیر امنیتی بست.

روز دوشنبه حرکت در مسیر شمالی در مرز سن یاسیدرو ممنوع شد و شمار عابرانی که اجازه عبور یافتند نصف شد.

هدف از این کار نصب موانع متحرک خاردار در این نقطه مرزی اعلام شد. روزانه حدود ۱۱۰ هزار نفر از این مرز وارد آمریکا می شوند.

همزمان مردم شهر تیخوانای مکزیک هم طی تظاهراتی خواستار خروج مهاجران از شهر خود شده اند.

+ اعتراض مردم شهر مرزی مکزیک به حضور مهاجران آمریکای مرکزی

خوان مانوئل گاستلوم شهردار تیخوانا روز جمعه گفت انتظار دارد شمار مهاجرانی که وارد شهر می شوند در هفته های آینده به ۱۰ هزار نفر برسد و اخطار داد که شهر آمادگی رسیدگی به "بهمن" مهاجران را ندارد.

مهاجرانی که به این شهر رسیده اند می گویند از سرکوب، فقر و خشونت در کشورهای خود هندوراس، گواتمالا و السالوادور می گریزند.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption روزانه حدود 110 هزار نفر به طور قانونی از این مرز وارد آمریکا می شوند

گزارش می شود که روز یکشنبه کاروان دیگری از مهاجران شامل تقریبا ۱۵۰ نفر حرکت از السالوادور به سوی آمریکا را شروع کرده است.

سازمان گمرک و حفاظت مرزی آمریکا (سی بی پی) گفته که اکنون بسیاری از خطوط تردد در سن یاسیدرو را باز کرده است. تردد خودرو از آمریکا به مکزیک تحت تاثیر قرار نگرفته بود.

مقام های وزارت امنیت داخلی گفتند اطلاعاتی درباره تلاش احتمالی برای عبور غیرقانونی از مرز دریافت کردند و به همین دلیل این گذرگاه را برای حدود سه ساعت بستند تا تدابیر امنیتی را تقویت کنند.

این مقام ها گفتند که "بیش از ۵۰۰ مجرم را در میان کاروان" مهاجران شناسایی کرده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موضوع حرکت این مهاجران و "حضور مجرمان" در آن را در هفته های منتهی به انتخابات میان دوره ای ششم نوامبر به موضوعی تبلیغاتی بدل کرد و حتی چند هزار سرباز را در مرز مستقر کرد.

به گفته وزارت امنیت داخلی سن یاسیدرو شلوغ ترین گذرگاه مرزی آمریکاست و روزانه حدود ۴۰ هزار اتومبیل میان تیخوانا و سه دیه‌گو در جنوب کالیفرنیا تردد می کنند.

روزانه حدود ۱۰۰ نفر هم در این مرز درخواست پناهندگی می کنند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption نصب سیم های خاردار در مرز
حق نشر عکس Reuters
Image caption این گذرگاه در جنوب شهر سن دیه گو قرار دارد