یمن؛ '۸۵ هزار' کودک زیر پنج سال از سوءتغذیه جان داده‌اند

کودک یمنی حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌‍شود یمن در آستانه یکی از بزرگترین قحطی‌های جهان در دهه‌های اخیر است

یک خیریه بین‌المللی امور کودکان می‌گوید که ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال در سه سال اخیر به دلیل سوءتغذیه شدید در یمن جان داده‌اند.

صندوق نجات کودکان می‌گوید با برآورد "محتاطانه" اطلاعات سازمان ملل، تخمین می‌زند که بین آوریل ۲۰۱۵ و اکتبر ۲۰۱۸، تعداد ۸۴ هزار و ۷۰۰ کودک زیر پنج سال در یمن به واسطه سوءتغذیه شدید مرده‌اند.

یمن پیش از درگیری‌های جاری، دچار ناآرامی‌هایی بود و از سال ۲۰۱۵ ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برای برگرداندن عبد ربه ‌منصور هادی مداخله نظامی در این کشور را آغاز کرد. اوضاع از آن زمان در یمن رو به وخامت گذاشته است.

سازمان ملل ماه قبلا هشدار داد که ۱۴ میلیون نفر در یمن ممکن است با قحطی روبرو شوند.

بنا به آمار سازمان ملل دست کم ۶۷۰۰ غیرنظامی در درگیری‌های جنگ یمن کشته شده‌اند.

اما صندوق نجات کودکان می‌گوید: "در مقابل هر کودکی که با بمب یا گلوله کشته شده، ده‌ها کودک هستند که با گرسنگی و بیماری می‌میرند، و این مشکلی کاملا قابل پیشگیری است."

حق نشر عکس EPA
Image caption صف دریافت کمک غذایی

محاسبه دقیق کودکان فوت‌شده به دلیل سوءتغذیه دشوار است، چرا که به گفته امدادگران بسیاری از موارد گزارش نمی‌شوند و تنها نیمی از نهادهای درمانی یمن هنوز خدمات ارائه می‌دهند و بسیاری از مردم هم فقیرتر از آن هستند که بتوانند به خدمات درمانی دسترسی داشته باشند.

صندوق نجات کودکان می‌گوید میزان مرگ‌ومیر را با توجه به آمار سازمان ملل درباره کودکان دچار سوءتغذیه و محروم از مراقبت پزشکی برآورد کرده است.

موضوعات مرتبط