پاسخ کتبی دونالد ترامپ به سوالات بازرس ویژه پرونده روسیه

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption دونالد ترامپ می گوید هیچ ارتباط مالی یا سیاسی بر سر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ با روسیه نداشته است

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به سوالات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه کتبا پاسخ داده است.

رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، با تایید این مطلب گفته است که دامنه برخی سوالات از یک "تحقیقات مشروع" فراتر رفته بود. آقای ترامپ هم هفته پیش گفته بود به سوالات بازرس ویژه - که از روسای سابق پلیس فدرال (اف بی آی) و یک جمهوریخواه است - "به راحتی" پاسخ داده است.

دونالد ترامپ که هرگونه تبانی با روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را اتهامی بی اساس می داند، بارها از رابرت مولر و تیم او به شدت انتقاد کرده است.

وکیل دونالد ترامپ، روز سه شنبه (۲۰ نوامبر) تایید کرد که پاسخ های کتبی آقای ترامپ به تیم تحقیقاتی ارائه شده است. رودی جولیانی با تاکید بر "همکاری بی سابقه" رئیس جمهوری آمریکا در این پرونده خواهان پایان روند تحقیقات شد.

آقای جولیانی همچنین روز چهارشنبه در مصاحبه با وب سایت خبری آکسیوس گفت که سوالات از موکلش درباره اتهام "کارشکنی در روند اجرای عدالت" نبوده است - اتهامی که منتقدان آقای ترامپ پس از آن که جیمز کومی، رئیس اف بی آی را سال گذشته اخراج کرد، علیه او در رسانه ها مطرح کرده اند.

بیشتر بخوانید

وکیل آقای ترامپ همچنین گفت که بازرس ویژه توان آن را نخواهد داشت که در آینده رئیس جمهوری آمریکا را به ارائه شهادت کتبی وادار کند.

در همین رابطه، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده که دونالد ترامپ در اوایل سال میلادی جاری درخواست پیگرد قضایی هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی سابق خود از حزب دموکرات، و جیمز کومی را مطرح کرده بود اما با مخالفت دونالد مک گان، مشاور حقوقی وقت کاخ سفید، مواجه شد که به او گفت با چنین کاری می تواند در معرض اتهام سواستفاده از قدرت و استیضاح احتمالی قرار بگیرد.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه گذشته در توییتر بازرسان پرونده را متهم کرد که برای دستیابی به پاسخ مورد نظرشان، افرادی را تهدید کرده اند.

آقای ترامپ همچنان با تاکید بر عدم تبانی کارزار انتخاباتی او با روسیه، رابرت مولر را متهم کرد که به همراه "اوباشان دموکرات" زندگی افراد را هدف گرفته اند.

دونالد ترامپ همچنین بازرسان پرونده را عامل شرمساری آمریکا دانست و مدیران شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل و تویتر را به جانبداری از دموکرات ها متهم کرد.

حملات آقای ترامپ علیه بازرس مولر و همکارانش در حالی صورت گرفته است که او اخیرا، جف سشنز وزیر دادگستری را برکنار کرد.

یکی از انتقادهای عمده آقای ترامپ از آقای سشنز، کنار کشیدن او از تحقیقات مربوط به پرونده روسیه بود.

برخلاف آقای سشنز، متیو ویتاکر، سرپرست جدید وزارت دادگستری آمریکا از توانایی برکناری آقای مولر . پایان دادن به تحقیقات پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا برخوردار است. آقای ویتاکر از منتقدان عملکرد رابرت مولر بوده است.