امارات، بریتانیایی محکوم به حبس ابد را عفو کرد

متیو هجز حق نشر عکس AFP PHOTO / Daniela Tejada
Image caption متیو هجز ۳۱ ساله و دانشجوی دکترای در دانشگاه دورهام انگلستان است

امارات متحده عربی اعلام کرده است که متیو هجز، شهروند بریتانیا که به جرم جاسوسی در امارات به حبس ابد محکوم شده بود، عفو شده و آزاد می‌شود.

آقای هجز که ۳۱ سال دارد، پیش از این اتهامات خود را رد کرده و گفته بود که در امارات در حال تحقیقات دانشگاهی بوده است. او دانشجوی دکترا در دانشگاه دورهام انگلستان است.

اما دادستانی امارات پیشتر گفته بود که متهم به خطاهای خود اعتراف کرده است.

روز دوشنبه ۲۶ نوامبر (۵ آذر) هم یک مقام امارات متحده در نشستی خبری اعلام کرد که از نظر امارات آقای هجز "۱۰۰ درصد مامور مخفی تمام وقت" بوده که برای "سرقت اسرار حساس امنیت ملی" امارات فعالیت می‌کرده است.

این مقام گفت که امارات همچنان تمام اتهامات آقای هجز را وارد می‌داند، اما او را همراه با ۷۴۸ زندانی دیگر در چهل و هفتمین سالروز ملی امارات متحده عربی عفو کرده است.

آقای هجز حدود هفت ماه پیش در فرودگاه ابوظبی بازداشت شد و به مدت شش هفته بدون دسترسی به وکیل یا خدمات کنسولی بازجویی و در سلول انفرادی نگهداری شد.

بیشتر بخوانید: یک بریتانیایی در امارات به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم شد

دانیلا تاجدا، همسر آقای هجز که پیش از این خواهان آزادی او شده بود، گفت که از این خبر شگفت‌زده شده و بی‌صبرانه منتظر بازگشت همسرش به خانه است.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا هم که پیشتر خبر محکومیت متیو هجز را ناامیدکننده خوانده بود از عفو او ابراز خشنودی کرده است.

با وجود این آقای هانت با اشاره به وضعیت نازنین زاغری-رتکلیف که در ایران به جرمی مشابه زندانی است گفت: "خبر متیو هجز فوق‌العاده است. هر چند که ما با اتهامات موافق نیستیم اما از دولت امارات به دلیل حل سریع مشکل قدردانی می‌کنیم. در عین حال این لحظه‌ای تلخ و شیرین برای ماست چرا که ما به یاد نازنین و دیگر افراد بی‌گناهی هستیم که در ایران زندانی هستند. عدالت تا زمانی که آنها هم با امنیت به خانه برگردند اجرا نشده است."

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که از حدود دو سال پیش در ایران زندانی است به جرم جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است. او اتهامات خود را رد کرده است.

موضوعات مرتبط