اوکراین در پی تنش با روسیه حکومت نظامی اعلام می‌کند

ukraine حق نشر عکس Reuters

در پی ضبط سه قایق نیروی دریایی اوکراین با ۲۳ سرنشین توسط روسیه، اوکراین در بخشی از کشور مقررات حکومت نظامی اعلام کرده است.

اکنون با این تصمیم از روز ۲۸ نوامبر برای ۳۰ روز در مناطقی که عمدتا هم مرز روسیه است مقررات حکومت نظامی برقرار خواهد بود. پارلمان به درخواست پترو پوروشنکو رئیس جمهور به این طرح رای داد.

مقام ها اکنون می توانند تجمع های عمومی در این نواحی را محدود و رسانه ها را تحت نظارت قرار دهند.

بعضی از اعضای پارلمان نگرانند که آقای پوروشنکو اکنون با استناد به برقراری حکومت نظامی انتخابات ریاست جمهوری روز ۳۱ مارس ۲۰۱۹ را معلق کند.

طرح حکومت نظامی پس از نطق پرحرارت آقای پوروشنکو در پارلمان که قول داد آزادی های اساسی را محدود نکند با ۲۷۶ رای موافق و ۳۰ رای مخالف تصویب شد. اما او تاکید کرد که در صورت "تهاجم تمام عیار" روسیه نیازمند اختیارات گسترده است.

این طرح از جمله ۹ منطقه هم مرز روسیه را در بر می گیرد.

همزمان شماری از کشورهای غربی اقدامات روز یکشنبه روسیه در تنگه کرچ که دریای سیاه را به دریای آزوف وصل می کند محکوم کرده اند.

در نیویورک شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث درباره این بحران تشکیل جلسه داد. روسیه در این جلسه دستور کاری را مطرح کرده بود که به دلیل اختلاف شدید میان مسکو و کشورهای غربی بر سر آن توافق نشد.

رویدادهای یکشنبه

روز یکشنبه نیروی دریایی اوکراین گفت نیروهای ویژه روسیه به دو قایق مسلح این کشور شلیک کرده و آنها را همراه با یک یدک‌کش توقیف کرده‌اند و به این ترتیب تنش بین دو کشور به شدت افزایش یافت.

این قایق‌ها در آب های شبه جزیره کریمه حرکت می‌کردند که روسیه در سال ٢٠١٤ آن را به خاک خود منضم کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیکوپول یکی از قایق‌های توقیف شده (چپ)

اوکراین روسیه را متهم کرد که یکی از کشتی‌هایش در اقدامی "تهاجمی" به قصد کشت به قایق‌ها شلیک کرده و شش خدمه را زخمی کرده است.

نیروی دریایی این کشور همچنین می‌گوید کشتی روس عمدا خود را به یدک‌کش کوبیده است.

روسیه پیش از این اقدام دو جنگنده و دو هلی‌کوپتر را به منطقه اعزام کرده بود.

روسیه می‌گوید این قایق‌ها بدون اجازه وارد آب‌های روسیه شده بودند. با این که از زمان انضمام کریمه به خاک روسیه بین این کشور و اوکراین مناقشه وجود داشته اما این بار تنش به میزان زیادی افزایش یافته و این یکی از نخستین موارد برخورد رو در روی نیروهای نظامی دو کشور در سال‌های اخیر است. پیش از این مناقشه دو کشور بیشتر به صورت مبارزه ارتش اوکراین با جدایی‌طلبان بود که از حمایت روسیه برخوردارند.

حق نشر عکس UKRAINE DEFENCE MINISTRY
Image caption لحظه کوبیدن عمدی کشتی روس به یدک کش اوکراین که وزارت دفاع اوکراین منتشر کرده است

روسیه می‌گوید در حال بازجویی از خدمه قایق‌ها است و اوکراین خواستار آزاد شدن فوری آنها و سه قایق توقیف شده است.

بر اساس توافق مسکو و کیف در سال ٢٠٠٣، تنگه کرچ این رویداد در آن اتفاق افتاده و دریای آزوف آب‌های مشترک محسوب می‌شوند.

سازمان امنیت روسیه می‌گوید برای توقیف سه قایق اوکراینی یکی از کشتی‌هایش از زور استفاده کرده و سه اوکراینی مجروح شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption راست افراطی در اوکراین خواستار اعلام حکومت نظامی است

روسیه اوکراین را متهم می‌کند که قایق‌هایش را به شکلی "برنامه ریزی شده" برای "تحریک" روسیه به آبهای این کشور فرستاده است.

بر اساس توافق دو کشور هر دو کشور آزادند در این آبها تردد کنند اما بعد از اینکه روسیه کریمه را به خاک خود منضم کرد حدود مرزی تغییر کرد.

پیش از این شرق دریای آزوف خاک روسیه بود و شمال و جنوب و غرب آن خاک اوکراین اما اکنون، شرق و جنوب و غرب این دریا خاک روسیه است و شمال آن اوکراین.

در سال ٢٠١٤ همه‌پرسی‌ای با حمایت روسیه در کریمه برگزار شد که نتیجه آن الحاق کریمه به خاک روسیه بود اما سازمان ملل این رفراندوم را محکوم کرده است.

موضوعات مرتبط