دولت آمریکا بر حمایت از ائتلاف عربستان در یمن تاکید کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption صنعا، بعد از حمله هوایی در یکم نوامبر ۲۰۱۸

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از سیاست واشنگتن در حمایت از عربستان در جنگ یمن دفاع کرد و گفت قطع حمایت از عربستان به تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس ضربه خواهد زد.

آقای پومپئو گفت رای‌گیری سنا بر سر این موضوع "زمان‌بندی نامناسبی دارد" و به نفع شورشیان یمن خواهد بود.

قرار است این هفته با رای‌گیری درباره قطعنامه‌ای پیشنهادی که از هر دو حزب حمایت‌هایی دارد، سناتورهای آمریکایی درباره قطع حمایت نظامی از ائتلاف عربستان تصمیم بگیرند.

جنگ سه ساله در یمن به بحران گسترده انسانی در این کشور دامن زده است.

جنگ میان ائتلاف عربستان و شورشیان حوثی در یمن به قیمت جان هزاران نفر تمام شده و میلیون‌ها شهروند یمن را به آستانه مرگ از گرسنگی کشانده است.

'تشویق ایران'

وزیر امور خارجه آمریکا در پی جلسه‌ای غیرعلنی با سناتورهای آمریکایی در واشنگتن گفت دولت این کشور در آستانه گردهم آوردن طرف‌های مخاصمه برای مذاکره "به امید آتش بس" است.

او گفت رای‌گیری درباره قطعنامه پیشنهادی برای توقف حمایت آمریکا از عربستان، به معنی دلگرمی و تشویق حوثی‌ها یمن و "متحدان ایرانی آنها" خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر تقویت رابطه نظامی و تجاری با متحدانش در خلیج فارس تاکید دارد.

براساس متن از پیش منتشر شده اظهارات آقای پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده بود: "رنج یمنی‌ها مرا غمگین می‌کند اما اگر آمریکا در این جنگ نقش ایفا نمی‌کرد این رنج به مراتب بیشتر بود."

آقای پومپئو درباره انتقادهای مربوط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی نیز گفته است هیچ رابطه مستقیمی میان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و دستور قتل جمال خاشقجی گزارش نشده است.

وزیر دفاع آمریکا نیز در جلسه غیرعلنی سنای آمریکا شرکت داشته است.

هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریکا گزارش منسوب به سازمان اطلاعات مرکزی این کشور را در این زمینه رد کرد.

در این گزارش گفته شده بود که تحلیل‌گران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، نتیجه گرفته بودند که محمد بن سلمان آمر قتل آقای خاشقجی بوده است.

"پشت درهای بسته"

عده‌ای از سناتورهای آمریکا در پی دیدار غیرعلنی با دو وزیر دولت گفته‌اند استدلال‌های دولت آنها را متقاعد نکرده است.

برخی از سناتورها به طورخاص از رد درخواستشان برای حضور رئیس سیا در این جلسه خشمگین بودند.

جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا در پی قتل جمال خاشقجی به ترکیه سفر کرد و فایل ضبط شده مربوط به قتل او را شنیده است.

باب منندز، سناتور دموکرات در واکنش به این موضوع غیبت خانم هسپل را سنگ‌اندازی دولت و تلاش برای پنهان‌کاری خواند.

آقای منندز گفت: "من برای وزرای دفاع و خارجه آمریکا احترام قائلم اما برای توضیح گزارش سیا و نهادهای امنیتی به آنها نیازی ندارم. من می‌خواهم این توضیحات را مستقیما بشنوم. وقت آن رسیده که به عربستان سعودی درقبال نقض حقوق بشر و فجایع باورنکردنی انسانی که در یمن به بارآورده پیامی صریح بفرستیم."

باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه که ریاست کمیته روابط خارجی سنا را برعهده دارد گفت: "بر همه حاضران در جلسه روشن بود که ولیعهد عربستان مسئول قتل خاشقجی است."

این سناتور متنفذ جمهوری‌خواه افزود: "مشکل ما اینجاست که ما می‌دانیم عربستان به نوعی متحد ما و کشوری مهم است، اما درعین حال با ولیعهدی عنان گسیخته روبروییم."

لیندزی گراهام، از سناتورهای پرنفوذ جمهوری‌خواه که به دونالد ترامپ نزدیک است گفته زمانی رای می‌دهد که جینا هسپل اطلاعات لازم را در اختیار سناتورها بگذارد.