سالومه زورابیشویلی، به عنوان اولین رئیس‌جمهوری زن گرجستان انتخاب شد

حق نشر عکس EPA
Image caption سالومه زورابیشویلی در پاریس متولد شده است

سالومه زورابیشویلی با پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان به اولین زنی تبدیل شده که در این کشور عهده‌دار این سمت می‌شود.

سالومه زورابیشویلی، دیپلمات سابق متولد فرانسه در دور دوم انتخابات، ۵۹ درصد آرا را به دست آورده و گریگول واشادزه، رقیبش ۴۰ درصد آرا را از آن خود کرده است.

خانم زورابیشویلی از حمایت حزب رویای گرجستان، حزب حاکم برخوردار بود. آقای واشادزه، کاندیدای واحد مخالفان دولت به شمار می‌رفت.

قرار است به زودی قانون اساسی جدید گرجستان اجرا شود و مطابق تغییرات صورت گرفته ریاست‌جمهوری عمدتا سمتی تشریفاتی خواهد بود.

تغییر نظام حکومتی گرجستان به سیستم پارلمانی با اعتراض مخالفان مواجه شده است.

سالومه زورابیشویلی ۶۶ ساله و در پاریس متولد شد. پدر بزرگ و مادربزرگش دنبال الحاق گرجستان به شوروی در سال ۱۹۲۱ از این کشور گریخته و به فرانسه آمدند.

او بعدها وارد وزارت امور خارجه فرانسه شد و مدتی سفیر این کشور در گرجستان بود. او سپس کار خود را در وزارت امور خارجه فرانسه ترک کرد و توسط میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری وقت گرجستان به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شد.

خانم زورابیشویلی گفته است خواهان برقراری توازن در روابط با روسیه و غرب است. آقای واشازده که در زمان بحران روسیه و گرجستان وزیر امور خارجه بود، کاندیدای غربگراتری به شمار می‌رفت.

این آخرین بار است که انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان با رای مستقیم مردم برگزار شده است. از این به بعد مجلس گرجستان رئیس‌جمهوری این کشور را انتخاب خواهد کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای واشازده که در زمان بحران روسیه و گرجستان وزیر امور خارجه بود، کاندیدای غربگراتری به شمار می‌رفت.

گرجستان خواهان عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان ناتو است و کشورهای اروپایی این انتخابات را زیرنظر داشتند.

مخالفان از بی‌نظمی در جریان رای‌گیری و حملات به مراکز تبلیغاتی انتقاد کرده‌اند اما حزب حاکم چنین ادعاهایی را رد کرده است.

ناظران بین‌المللی به دور اول رای‌گیری انتقادهایی وارد کردند و فضای این انتخابات را میان دو کاندیدا "نابرابر" دانستند.

موضوعات مرتبط