اعتیاد و خودکشی میانگین عمر آمریکایی‌ها را کم کرده است

امید به زندگی در آمریکا که ثروتمندترین کشور جهان است حدود یک دهه کمتر از کشورهایی چون ژاپن است حق نشر عکس Getty Images
Image caption امید به زندگی در آمریکا که ثروتمندترین کشور جهان است حدود یک دهه کمتر از کشورهایی چون ژاپن است

بنابر جدیدترین گزارش دولت آمریکا، مرگ ده‌ها هزار آمریکایی بر اثر بیش‌مصرفی (اوردوز) با موادمخدر و افزایش بی‌سابقه نرخ خودکشی در این کشور باعث شده متوسط طول عمر مردم این کشور کاهش یابد.

سازمان کنترل بیماری‌های آمریکا (سی‌دی‌سی) در گزارش جدید خود اعلام کرده در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) دست کم ۷۰ هزار نفر بیشتر از یک سال قبل آن (۲۰۱۶) فوت کرده‌اند و این همزمان شده با افزایش نرخ مرگ و میر در گروه سنی ۲۵ تا ۴۴ سال.

در گزارش امروز سازمان کنترل بیماری‌های آمریکا آمده میزان مرگ و میر ناشی از بیش‌مصرفی (اوردوز) با موادمخدر صناعی در تمام نقاط آمریکا به طور متوسط ۴۵ درصد رشد داشته است.

بخش بزرگی از این مرگ و میرها ناشی از افزدون داروی ضددرد قوی فنتانیل و مشتقات آن به موادمخدرمرفین‌داری چون هرویین است که به علت قدرت بسیار بالای آن نسبت به مرفین موجب مرگ سریع مصرف‌کنندگان می‌شود.

اخبار مرتبط

بریتانیا صاحب اولین مسئول ارشد 'پیشگیری از خودکشی' شد

چرا آمار خودکشی در آمریکا رو به افزایش است؟

همزمان این نهاد بهداشتی دولت آمریکا گزارش کرده نرخ خودکشی در ایالات متحده به بالاترین حد خود ظرف چند دهه گذشته رسیده است.

بر اساس این گزارش، اکنون متوسط طول عمر برای مردم آمریکا به ۷۸ سال و شش ماه رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۶ (دو سال پیش) یک دهم درصد کاهش داشته است.

رابرت ردفیلد، مدیر سازمان کنترل بیماری‌های آمریکا گفته: "شوربختانه، بخش بزرگی از این روند به مرگ و میر ناشی از اوردوز با مواد و خودکشی مرتبط است."

"شاخص امید به زندگی و طول عمر معمولا سنگ محکی برای ماست که با آن میزان سلامت جامعه را بسنجیم و وقتی چنین آمار ناراحت‌کننده پدید می آید باید آن را زنگ هشداری تلقی کرد که به ما می گوید اگر به فکر تغییر وضعیتی که قابل پیشگیری هم هست نباشیم& آمریکایی‌های بسیاری زودتر از موعد و مکررا خواهند مرد."

در سال ۲۰۱۶، خودکشی در میان ۱۰ علت اصلی مرگ در آمریکا بود و در کنار سکته قلبی، سرطان، سکته مغزی، دیابت از اصلی ترین دلایل پایان زندگی بود. اما بنابر گزارش جدید سی‌دی‌سی در سال ۲۰۱۷ به غیر از سرطان که کاهش داشته مابقی علل مرگ و میر ۲.۱ درصد رشد داشته است.

کمک‌های اولیه روانی برای جلوگیری از خودکشی در اطرافیان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فنتانیل؛ ماده جدیدی که همه معادلات قاچاق جهانی موادمخدر را دگرگون کرد

فنتانیل؛ تراژدی علیرغم میل خود

امیرپیام - بی‌بی‌سی

تنها در سال گذشته میلادی ۷۲ هزار نفر در آمریکا در پی اوردوز با موادمخدر صناعی چون فنتانیل جان داده‌اند. این آمار به تنهایی از کل کشته‌های آمریکا در جنگ ویتنام بیشتر است.

نکته مهم‌تر در این میان این است که افزایش مرگ و میر معتادان به علت آن نیست که آمار اعتیاد در آمریکا شتاب بی‌سابقه‌ای گرفته است. بلکه بخش بزرگی از آن به علت ورود موادمخدرشبه‌مرفینی آزمایشگاهی چون فنتانیل است که بدون آگاهی خریداران به بسته‌های مواد آنها افزوده شده است.

در حقیقت علت اصلی این است که قاچاقچیان موادمخدر توانسته‌اند با تولید غیرقانونی فنتانیل دردسرهای حمل و نقل موادمخدر را ۱۰۰ برابر کاهش دهند چرا که فنتانیل صد برابر مرفین قدرت دارد. اما مشکل آنجاست که آنها هنور روش "ایمن" برای ترکیب همگن این ماده با سایر مواد را پیدا نکرده‌اند.

تنها دو میلی گرم فنتانیل، معادل دو یا سه دانه ریز نمک یا شکر، برای کشتن مصرف‌کننده کافی است و دقیقا به همین علت است که اطمینان از این که در هر بسته مواد خیابانی تنها به اندازه یک دانه ریز "نمک یا شکر" فنتانیل وجود داشته باشد و نه بیشتر، کار آسانی نیست.

در جریان تهیه مستند فنتانیل که در پنج روز گذشته از برنامه ۶۰ دقیقه پخش شد چند افسر پلیس مبارزه با مواد ونکوور کانادا برایم تشریح کردند که در واقع خود قاچاقچی‌ها هم از این افزایش مرگ و میر در میان معتادان ناراضی‌اند چرا که "هیچ کاسبی از کم شدن مشتری خوشحال نمی‌شود".

اما حتی در ونکوور که دو سالی است فنتانیل تقریبا به طور کامل جای هرویین خیابانی را گرفته، هنوز "ساقی‌ها" روش مطمئنی برای "خرد" کردن فنتانیل پیدا نکرده‌اند.

با انتشار آمارهای شش ماه اول در کانادا و آمریکا هم به نظر نمی‌رسد در میزان مرگ و میرهای ناشی از اوردوز در سال جاری میلادی کاهش چشمگیری پدید آید. در حقیقت هم مصرف‌کنندگان و هم قاچاقچیان در چهار سال گذشته با ورود فنتانیل دچار یک "تراژدی علیرغم میل خود"شان شده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تزریق سالم: راه‌حلی ساده اما جنجالی برای پیشگیری از مرگ‌ومیر معتادان

آمارهای امیدوارکننده

همزمان زنان گروه سنی ۴۵-۵۴ سال در ادامه روندی که طی سالهای گذشته آغاز شده مرگ و میر کمتری نسبت به مردان داشته‌اند.

نرخ مرگ و میر در میان زنان سیاه‌پوست هم کاهش داشته هر چند نرخ مرگ و میر مردان سیاه‌پوست و لاتین تبارها تغییر محسوسی نداشته است.

روند نزولی شاخص امید به زندگی در آمریکا از سال ۲۰۱۵ آغاز شد.

موناکو با ۸۹ سال و ژاپن با ۸۵ سال بالاترین میانگین طول عمر در جهان را دارند. این نرخ در ایران ۷۴ سال، تاجیکستان ۶۸.۱ و در افغانستان ۵۱.۷ سال است.

اخبار مرتبط