اجلاس گروه ۲۰: محک جایگاه محمد بن سلمان٬ ولیعهد عربستان سعودی در عرصه بین المللی

حق نشر عکس Reuters
Image caption تنها تعداد کمی از رهبران جهان به سمت بن سلمان رفتند و با او دست دادند

تنها چند رهبر جهان در اجلاس سران گروه ۲۰ برای دست دادن بامحمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به سمت او رفتند. اجلاس سران گروه بیست محک آزمایش جایگاه محمد بن سلمان در عرصه بین المللی بود.

این اولین بارپس از قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی بود که محمد بن سلمان در صحنه بین المللی حضور پیدا می‌کرد و نحوه برخورد رهبران جهان با او در کانون توجه قرارداشت .

بیشترین اتهام درمورد آمران این قتل بربلندپایه ترین مقامات عربستان وارد آمده است.

از این رو اجلاس گروه ۲۰ محک آزمایش میزان انزوای بین المللی بن سلمان به شمار می آمد.

نخستین نشانه ها در عکس یادگاری رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان و روسای نهادهای جهانی چون صندوق جهانی پول دیده می شود.

نحوه برخورد، دست دادن وزبان حرکات بدن بیشتر ازهرگزارش مطبوعاتی می‌تواند افشاکننده باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد بن سلمان تنها رهبری است که با لباس سنتی کشورش در این عکس دیده می شود

او در میان رهبران کت و شلوار پوشیده تنها کسی است که با لباس سنتی کشورش دیده می‌شود.

ضمن اینکه بن سلمان گه گاه از خودش نا مطمئن وحتی می شود گفت عصبی بنظر می‌رسید.

بعضی از رهبران شرکت کننده چند کلمه ای با او رد و بدل کردند٬ اما شمار انگشت شماری برای دست دادن به سمت او رفتند زیرا به خوبی از تصویر زشتی که رای دهندگانشان از بن سلمان در ذهن دارند، آگاهند.

یک استثنا ولادیمیر پوتین،رئیس جمهور روسیه ولادیمیرپوتین بود. او بالبخند صمیمانه با بن سلمان دست داد و با او صحبت کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولادیمیر پوتین لبخند به لب صمیمانه با بن سلمان دست داد

پوتین مهارت همیشگی خود را در دوگانگی نشان داد٬ زیرا در عین همدلی با انتقادات رهبران لیبرال جهان از عربستان سعودی٬ رابطه نزدیک خود با این کشور را به دلیل منافع استراتژیکی کشورش حفظ می‌کند.

مسائلی که در کانون توجه اجلاس قرارداشت و زبان رایج دیپلماتیک چندان خوشآیند بن سلمان نبود و دیدارهایی که هم با او انجام گرفت به نظرصمیمانه نمی‌رسید.

بسیاری از رهبران حاضر در اجلاس ازجمله رهبران کشورهای آمریکا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، مکزیک و چین حاضر به صحبت بسیار کوتاه و رسمی با بن سلمان بودند.

وزیر خارجه عربستان هم عجولانه به طوری که زننده بنظر می رسید این دیدارها را درپیام های توییتری خود انتشار می داد.

حق نشر عکس SAUDI FOREIGN MINISTRY TWEET
Image caption دیدار محمد بن سلمان با رهبرچین در حاشیه اجلاس بیست که سریعا در پیام توییتری وزارت خارجه عربستان منتشرشد

در حاشیه همین اجلاس٬ ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای اولین بار پس از قتل جمال خاشقچی با محمد بن سلمان دیدار کرد. به گفته یک منبع آگاه خانم می در این دیدار صریحا در مورد قتل جمال خاشقچی گفتگو کرد.

به گفته سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از ولیعهد عربستان سعودی خواست که با تحقیقات مقامات ترکیه درباره قتل جمال خاشقجی به شکل کامل همکاری کند. خانم می از محمد بن سلمان هم چنین خواست که با عاملین این قتل برخوردی شفاف داشته باشد تا آنها درمقابل این "جنایت" پاسخگو باشند .

خانم می گفت که عربستان سعودی باید برای اطمینان از این که چنین "عمل شنیعی" تکرار نخواهد شد٬ تلاش کامل انجام دهد.

نخست وزیر بریتانیا همچنین ازرهبران عربستان سعودی خواست که از مذاکرات سیاسی برسرجنگ یمن که قراراست هفته آینده انجام گیرد٬ حمایت کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای اولین بار پس از قتل جمال خاشقچی با محمد بن سلمان در حاشیه اجلاس گروه بیست دیدار کرد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در حاشیه این اجلاس با ولیعهد عربستان گفتگو کرد و خواستار تحقیقات بین المللی درمورد قاتلان جمال خاشقچی شد. بخشی از این دیدار به شکل تصادفی توسط یک دوربین تلویزیونی فیلمبرداری شده و صدایی نامفهوم از یک مکالمه کوتاه نیز در این تصاویر شنیده می‌شود.

واقعیت این است که اجلاس گروه ۲۰ به درستی جایگاه محمد بن سلمان در عرصه بین المللی را نشان داد.

بعضی از رهبران شرکت کننده در این اجلاس هنوز از نحوه رفتار عربستان سعودی و شخص محمد بن سلمان بسیار خشمناک هستند و این خشم تا زمانی که تحقیقات پیرامون قتل جمال خاشقچی تکمیل نشده باشد هم چنان ادامه خواهد یافت.

درعین حال بسیاری از رهبران در اجلاس گروه بیست می‌دانند که منافع ملی کشورهایشان ایجاب می‌کند که تماس خود را با عربستان سعودی حفظ کنند.

رهبران کشورهایی که دارای مناسبات اطلاعاتی و تجاری با این کشورند به دلیل لزوم حفظ این مناسبات٬ گفتگو با عربستان را بهتر از ادامه انتقادات شدید از این کشور می‌دانند.

به همین دلیل در اجلاس گروه ۲۰ هیچ گونه نشانه آشکاری از بی اعتنایی به محمد بن سلمان دیده نمی‌شد و او به روی نیمکت منزوی شدگان٬ نشانده نشد.

با وجود این بسیار روشن بود که ترمیم لطمه ای که بر شهرت و اعتبار بن سلمان، ولیعهد عربستان وارد آمده است به زمان زیادی نیاز است.