اتهام "تشویق به هرزگی" به بازیگر مصری به علت لباسش در جشنواره فیلم

رانیا یوسف از تصمیمش برای پوشیدن این لباس عقب‌نشینی کرده است حق نشر عکس AFP
Image caption رانیا یوسف از تصمیمش برای پوشیدن این لباس عقب‌نشینی کرده است

بنابر گزارش‌ها، رانیا یوسف، بازیگر معروف مصری به علت لباسی که در جریان جشنواره فیلم قاهره بر تن کرده رسما به "هرزگی" متهم شده و باید در دادگاه به این اتهام پاسخ دهد. او در واکنش به این اتهام رسمی گفته تصمیم‌اش برای پوشیدن این لباس احتمالا یک "اشتباه محاسباتی" بوده است.

خانم یوسف در این جشنواره یک لباس بلند مشکی توری برتن کرده بود که بخش تقریبا همه پاهای او را نمایان می‌کرد. در حالی که مخابره عکس‌های او با این لباس بسیاری را در مصر خشمگین کرده، برخی از مصری‌ها با دفاع از او گفته‌اند خانم یوسف باید برای انتخاب لباس آزاد باشد.

یک مقام قضایی مصر به خبرگزاری فرانسه گفته در صورتی که خانم یوسف مجرم شناخته شود ممکن است با تحمل زندان حداکثر به مدت ۵ سال روبرو شود.

رانیا یوسف پس از بالاگرفتن واکنش‌ها به این رویداد عذرخواهی کرده است.

این بازیگر ۴۴ ساله مصری گفته اگر عواقب و حواشی پوشیدن چنین لباسی را می‌توانست پیش بینی کند، از بر تن کردن آن صرف‌نظر می‌کرد.

سمیر صبری و عمرو عبدالسلام، دو وکیلی هستند که علیه رانیا یوسف اعلام جرم کرده و او را به دادگاه کشانده‌اند؛ این دو وکیل در طرح دعاوی علیه چهره‌های هنری و سرشناس مصر شهرت دارند.

آقای صبری در همین رابطه به خبرگزاری فرانسه گفته: "لباس خانم یوسف با ارزش‌های اجتماعی، سنتی و اخلاقی ما مطابقت نداشت و بر همین اساس شهرت جشنواره و به ویژه اعتبار زنان مصری را خدشه‌دار کرد."

حق نشر عکس Reuters

سندیکای هنرپیشگان مصر هم با انتشار بیانیه‌ای واکنش نشان داده و گفته: "ظاهر برخی از میهمانان موجب تضعیف جشنواره و انجمن ما شد."

سری جدید برنامه صد زن در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی

در پی بالا گرفتن این مناقشه، رانیا یوسف در شبکه های اجتماعی نوشت تصمیمش برای پوشیدن این لباس یک "اشتباه محاسباتی" بوده و او به درستی موضوع را "سبک و سنگین" نکرده است.

او نوشته: "این نخستین بار بود که این لباس را می‌پوشیدم و هرگز تصور نمی‌کردم که منجر به بروز چنین خشمی شود".

"من همین جا تعهدم به ارزش‌های جامعه مصر را که در بطن آن پرورش یافته‌ام را تکرار می‌کنم."

دادگاهی در مصر سال گذشته شیما احمد، خواننده این کشور را به علت ظاهر شدن بروی صحنه با لباس زیر و خوردن موز روی صحنه به تحمل دو سال زندان محکوم کرد؛ هر چند کمی بعد حکم او به یک سال کاهش یافت.

ژانویه امسال هم یک خواننده دیگر، لیلا آمر، به علت حرکات مناقشه‌برانگیزش در یک نماهنگ محکوم شد.

اخبار مرتبط

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چالش‌های یک داور فوتبال زن در مصر

موضوعات مرتبط