ريیس سیا برای گزارش قتل خاشقچی به کنگره رفت

جینا هسپل، رییس سازمان سیا حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم هسپل شخصا برای بررسی مدارک و شواهد قتل آقای خاشقچی، دو ماه پیش به ترکیه رفت

جینا هسپل، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، که هفته گذشته گزارش شد با ممانعت کاخ‌سفید از رفتن به کنگره منع شده بود، امروز برای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان در ارتباط با قتل جمال خاشقچی به کنگره رفته است.

او قرار است امروز (سه‌شنبه چهارم دسامبر) به پرسش‌های سناتورها پاسخ دهد که به دنبال کشف حقیقت درباره چگونگی قتل جمال خاشقچی و ارتباط آن با حاکمان عربستان سعودی به ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشورند.

آقای خاشقچی سه ماه پیش (دوم اکتبر) پس از ورود به کنسول‌گری عربستان در استانبول توسط تیم ویژه‌ای از ماموران امنیتی عربستان به قتل رسید. جسد این روزنامه‌نگار منتقد هنوز پیدا نشده اما دادستانی عربستان هم همچون دولت ترکیه تایید کرده که تیم قتل آقای خاشقچی جسد او را مثله و به قصد امحاء به هم‌دستان محلی‌شان داده‌اند.

سیا در جمع‌بندی نهایی که درباره این قتل تهیه کرده نتیجه گرفته تصمیم به قتل جمال خاشقچی نمی‌توانسته بدون اطلاع و اذن محمد بن سلمان، ولیعهد جوان صورت گرفته باشد.‌

اما عربستان می‌گوید محمد بن سلمان از این قتل خبر نداشته و در همین رابطه ۱۱ نفر را محکوم کرده که به گفته عربستان اعضای یک تیم خودسر بوده‌اند.

اما سیا در گزارش خود گفته شواهدی دارد که محمد بن سلمان با سعود ال‌قحطانی در این باره پیغام‌هایی رد و بدل کرده است.

سیا می‌گوید سعود ال قحطانی که تا سه ماه پیش از حلقه نزدیک دستیاران ولیعهد عربستان بود، برر قتل جمال خاشقچی نظارت و احاطه مستقیم داشته است.

سعود القحطانی چند روز پس از قتل آقای خاشقچی برکنار شد.

با این حال، مایک پومپیو، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته به نمایندگان کنگره گفتند که از نظر آنها مدرک متقنی در ارتباط با نقش مستقیم محمد بن سلمان با قتل آقای خاشقچی در دست نیست.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، دو هفته گذشته با صدور یک بیانیه رسمی و همزمان با انتقاد شدید از سیاست‌های ایران در خاورمیانه، اعلام کرده بود صرف‌نظر از اینکه چه کسی دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کرده، ایالات متحده "شریک ثابت قدم" حکومت عربستان باقی خواهد ماند.

آقای ترامپ گفته بود گزارش سازمان سیا نتیجه‌گیری محکمی نکرده که آیا محمد بن سلمان مستقیما در قتل آقای خاشقچی نقش داشته یا خیر.

همزمان گزارش شده جینا هسپل، رییس سازمان سیا، از درز جزییات گزارش این سازمان به رسانه‌ها عصبانی شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جمال خاشقچی برای دریافت گواهی تجرد به کنسول‌گری عربستان در استانبول رفته بود

در همین حال، سناتورهای آمریکایی که کسانی چون لیندسی گراهام، چهره برجسته جمهوری‌خواهان که رابطه نزدیکی هم با آقای ترامپ دارد هم در میان آنهاست از نحوه واکنش کاخ‌سفید به نقش دولت عربستان در قتل جمال خاشقچی بسیار ناراضی‌اند و به همین علت هم امروز در پی آنند که با استناد به گزارش خانم هسپل از اختیارات کنگره در این باره استفاده کنند.

سناتورهای کنگره هفته گذشته هم در پی گزارش وزرای خارجه و دفاع آمریکا مصوبه‌ای را با بیش از ۶۰ رای گذراندند که اختیارات دولت این کشور برای همکاری‌های نظامی با ارتش عربستان در جریان جنگ یمن را محدود می‌کند.

اخبار مرتبط