آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر، متحد مرکل به رهبری اتحادیه دموکرات‌ مسیحی‌ آلمان انتخاب شد

کرامپ کارن باوئر و مرکل حق نشر عکس EPA

اتحادیه دموکرات مسیحی، حزب حاکم در آلمان، آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر را به عنوان رهبر جدید خود انتخاب کرده‌اند. البته آنگلا مرکل تا سال ۲۰۲۱ به کار در مقام صدراعظمی ادامه خواهد داد.

حال پس از ۱۸ سال رهبری خانم مرکل، کسی که پیشتر از طرف او برای دبیرکلی نامزد شده بود، به رهبری حزب رسیده است.

رهبر جدید دموکرات‌ مسیحی‌ها از میان ۹۹۹ رای داده‌شده ۵۱۷ رای گرفت و رقیب نزدیک او فردریش مرز، وکیلی ثروتمند و رقیب دیرینه خانم مرکل، ۴۸۲ رای داشت.

کارن باوئر، به عنوان رهبر بزرگترین حزب آلمان، این بخت را دارد که صدراعظم بعدی این کشور باشد.

آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر، که به آک‌ک مشهور است، پیش از این به مدت هفت سال وزیر اول ایالت زارلند آلمان بوده است.

خانم کارن باوئر ۵۶ ساله و ساکن زادگاه خود پوتلینگن است. همسر رهبر جدید دموکرات‌ مسیحی‌ها، هلموت کارن باوئر، برای کمک به فعالیت سیاسی او، از حرفه خود در مهندسی معدن کنار کشید تا از سه فرزندشان نگهداری کند.

آک‌ک به عنوان سیاستمداری میانه‌رو و عملگرا، با رفتار بی‌تکلف و قادر به تحلیل دقیق و تیزبینانه سیاسی مشهور است.

او از سیاست خانم مرکل در قبال پذیرش پناهجویان حمایت کرده است و به دیدگاه‌های لیبرالی در زمینه حقوق زنان و کارگران شناخته می‌شود، اما در خصوص بعضی مسایل اجتماعی نگاه محافظه‌کارانه‌تری نسبت به خانم مرکل دارد.

از جمله او از بهره‌مندی زوج‌های همجنسگرا از حقوق کامل مشابه زوج‌های دگرجنسگرا انتقاد کرده و حق تابعیت دوگانه آلمانی‌های ترک‌تبار را زیر سوال برده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ینس اسپان و فردریس مرز، رقبای خانم کارن باوئر، به او تبریک گفتند

خانم کارن باوئر پس از سفر به بخش‌های مختلف آلمان و ملاقات با اعضای حزبش در آستانه انتخابات رهبری، گفت که آنها مملو از "غرور، دغدغه، ناامیدی و نااطمینانی" هستند و "سوال‌های بنیادی هست که باید در حزب به آنها پاسخ داد".

خانم کارن باوئر در مصاحبه با روزنامه بیلد گفت: "حزب مردمی بودن به این معنی نیست که یک دکان سیاسی شویم و در آن برای هر سلیقه‌ای جنسی بگذاریم".