ترامپ از تغییر قریب‌الوقوع رئیس دفتر خود خبر داد

حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به خبرنگاران گفت که جان کلی، رئیس دفتر وی، تا پایان سال جاری میلادی (سه هفته دیگر) جای خود را به فرد دیگری خواهد داد.

به گفته آقای ترامپ، نام جانشین آقای کلی"در یکی-دو روز آینده" اعلام خواهد شد.

این خبر در حالی اعلام شده که در روزهای گذشته، اخباری مبنی بر تحت فشار بودن آقای کلی برای کناره گیری منتشر شده بود. بنا به گزارش ها، روابط جان کلی با رئیس جمهور آمریکا اخیرا به تیرگی گراییده بود.

ماه گذشته رویترز به نقل از یک منبع مطلع، از نیک اِرز رئیس دفتر مایک پنس معاون اول دونالد ترامپ، به عنوان نامزد احتمالی ریاست دفتر آقای ترامپ نام برده بود.

کناره گیری آقای کلی به این معنا خواهد بود که از آغاز مسئولیت رئیس جمهور ایالات متحده در حدود دو سال پیش، سه رئیس دفتر و سه مشاور امنیت ملی مختلف در دولت او مسئولیت داشته اند.

بیشتر بخوانید:

در اوایل سال میلادی جاری آقای کلی ناچار به تکذیب این ادعا شد که به دفعات آقای ترامپ را "ابله" توصیف است. این ادعا، در کتابی راجع به دونالد ترامپ نوشته باب وودوارد روزنامه نگار تحقیقی آمریکایی مطرح شده بود.

جان کلی، ژنرال بازنشسته، که پیشتر وزیر امنیت داخلی آمریکا بود، ژوییه (مرداد) سال پیش به ریاست دفتر رئیس جمهور ایالات متحده منصوب شده بود.

دونالد ترامپ در ۲۸ ژوییه ۲۰۱۷، با انتشار توییتی از تصمیم خود برای کنارگذاشتن رینس پریبس، رئیس دفتر قبلی خود و جانشینی او با جان کلی خبر داده و ژنرال کلی را "یک آمریکایی بزرگ" توصیف کرده بود.

راینس پریبس تنها شش ماه پس از آغاز مسئولیت خود از این سمت برکنار شد.

آقای پریبس پس از آن شغل خود را از دست داد که متهم به "خبرچینی" و افشای اخبار داخلی کاخ‌سفید شده بود.