دیوان دادگستری اروپا: توقف روند برگزیت، نیازی به اجازه اتحادیه اروپا ندارد

دیوان دادگستری حق نشر عکس Getty Images

دیوان دادگستری اروپا گفته است که بریتانیا بدون اجازه گرفتن از اتحادیه اروپا می‌تواند یک طرفه روند خروج از این اتحادیه را متوقف کند.

به گفته قاضیان این دادگاه، لغو روند خروج بریتانیا از اتحادیه می‌تواند بدون تغییر شرایط عضویت این کشور در اتحادیه اروپا صورت گیرد.

تعدادی از سیاستمداران مخالف خروج بریتانیا (برگزیت) و کنشگران معتقد بودند که این اجازه باید به بریتانیا داده شود، برای همین آن را به داوری دیوان دادگستری اروپا گذاشتند.

اما دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا با این نظر مخالف بودند.

این حکم در حالی صادر شده که قرار بود روز سه‌شنبه ۱۱ دسامبر نمایندگان پارلمان بریتانیا در مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین رای‌گیری درباره برگزیت پیش‌نویس طرح ترزا می، نخست وزیر بریتانیا را به رای بگذارند.

اما خبرنگاران بی‌بی‌سی گزارش داده‌اند که این رای‌گیری به تعویق افتاده و روز سه‌شنبه انجام نخواهد شد.

پیش‌بینی می‌شد که اکثر نمایندگان مجلس به پیش‌نویس ترزا می رای مثبت ندهند و این طرح تصویب نشود.

Image caption بررسی این پرونده ماه گذشته با حضور ۲۷ قاضی در دیوان دادگستری اروپا آغاز شد

در صورتیکه که طرح خانم می تصویب نشود، روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وارد مسیر پیچیده‌تری می‌شود که حتی می‌تواند به انتخابات زودرس و همه‌پرسی مجدد هم منجر شود.

گمان می‌رود حزب کارگر، حزب لیبرال دمکرات، حزب ملی اسکاتلند و حتی اتحاد دمکراتیک ایرلند شمالی که با دولت بریتانیا در ائتلاف است و چندین نماینده حزب محافظه‌کار به طرح خانم می رای منفی بدهند.

پرونده توقف برگزیت بدون اجازه اتحادیه اروپا نخستین بار در دادگاهی در ادینبورگ مطرح شد که این دادگاه موافقت کرد که پرونده به دیوان دادگستری اروپا ارجاع داده شود.

وکلای دولت بریتانیا در مخالفت با این پرونده گفته‌اند که سیاستمدارانی که پشت آن بوده‌اند، قصدشان تخریب و زیر فشار گذاشتن پارلمان بریتانیا است.

بررسی این پرونده ماه گذشته با حضور ۲۷ قاضی در دیوان دادگستری اروپا آغاز شد و در این مدت تقاضای تجدیدنظر دولت بریتانیا دو بار رد شد.