نتانیاهو: عمان با عبور پروازهای اسرائیلی موافقت کرده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر اسرائیل اواخر ماه اکتبر در سفری کم‌سابقه و غیرمنتظره به مسقط رفت و با پادشاه عمان دیدار کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید سلطان قابوس، پادشاه عمان با عبور پروازهای مسافری و تجاری خطوط هوایی اسرائیل (ال عال) از حریم هوایی کشورش موافقت کرده است.

آقای نتانیاهو، که هم‌زمان تصدی وزارت خارجه اسرائیل را هم بر عهده دارد، این خبر در جمع سفرا ودیپلمات‌های اسرائیلی اعلام کرد و این مجوز را نتیجه تلاش‌های تازه‌ای دانست که به گفته او "نقشه دیپلماتیک اسرائیل" را تغییر داده است.

اسرائیل و عمان روابط رسمی دیپلماتیک ندارند اما نخست وزیر اسرائیل اواخر ماه اکتبر در سفری کم‌سابقه و غیرمنتظره به مسقط رفت و با پادشاه عمان دیدار کرد. این اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل به عمان در ۲۲ سال گذشه بود و انتقاد ایران را به دنبال داشت.

عمان از معدود کشورهای حاشیه خلیج فارس است که هم با آمریکا و هم ایران روابط دوستانه‌ و نزدیکی دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نتانیاهو، موافقت عمان با پرواز هواپیماهای شرکت ال عال را نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک اخیر اسرائیل دانتست

عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی و آفریقایی

نخست وزیراسرائیل عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی و آفریقایی را در دستورکار سیاست خارجی اسرائیل قرار داده است.

آقای نتانیاهو در نشست سفرا اعلام کرد که با فراهم آمدن امکان استفاده از حریم هوایی مصر و چاد، زمان سفرهای هواپیمایی اسرائیل به کشورهای آمریکای جنوبی هم کاهش خواهد یافت.

ادریس دبی، رئیس جمهور چاد ماه گذشته میلادی به اسرائیل سفر کرد در حالی که این کشور آفریقایی هم رابطه دیپلماتیک با اسرائیل ندارد.

نیجریه و سودان هم دو کشور دیگری هستند که گفته می‌شود آقای نتانیاهو در پی عادی‌سازی روابط با آنها است.

تلاش‌های پشت پرده برای رابطه با عربستان

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی امروز خود به عربستان هم اشاره کرده و گفته است که خطوط هوایی ال عال به مجوز مشابهی برای پرواز بر فراز عربستان هم نیاز دارد تا مسیر پروازها به هند و جنوب شرق آسیا هم کوتاهتر شود.

در روزهای گذشته رسانه‌های اسرائیلی گزارش‌های تایید نشده‌ای از تلاش‌های پشت صحنه برای بهبود روابط اسرائیل و عربستان سعودی خبر داده‌اند.

بزرگ‌ترین نقطه مشترک این دو کشور در سیاست خارجی، تلاش برای ضربه زدن به ایران به عنوان دشمن مشترک است.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که نخست وزیر اسرائیل، ماموریت بهبود روابط با عربستان را به یوسی کوهن، رئیس موساد سپرده است.

بنابر این گزارش‌ها آقای نتانیاهو که رهبری ائتلافی شکننده را در اسرائیل بر عهده دارد تلاش می‌کند قبل از انتخابات بعدی در سال ۲۰۱۹ به نوعی با عربستان رابطه برقرار کند.

رهبری عربستان در عمل به عهده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است که در سیاست داخلی و خارجی راهی متفاوت با حاکمان پیشین در پیش گرفته و به رهبری جنجالی تبدیل شده است.