تلاش ترزا می برای تجدید نظر در شرایط برگزیت؛ مخالفت مقامات اروپایی

می حق نشر عکس AFP
Image caption ترزا می در مجلس عوام - می رای‌گیری در مورد برگزیت را به تعویق انداخته اما زمان مشخصی برای رای‌گیری مجدد تعیین نشده است

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در تلاش با هدف جلب موافقت رهبران اروپایی برای تجدید نظر در توافق شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزیت - با چند تن از رهبران اروپایی دیدار می‌کند.

امروز، سه‌شنبه، ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر)، ترزا می در لاهه با مارک روته، نخست وزیر هلند ملاقات می‌کند و پس از آن، برای دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، عازم این کشور خواهد شد.

سفر خانم می در حالی صورت می‌گیرد که قرار بود امروز توافق او با رهبران ا روپایی در مورد شرایط خروج بریتانیا در مجلس عوام پارلمان این کشور مورد مذاکره و رای‌گیری قرار گیرد. با مشخص شدن اینکه علاوه بر احزاب مخالف، شماری از نمایندگان عضو حزب حاکم محافظه‌کار نیز به توافق رای مثبت نخواهند داد، روز گذشته دولت خواستار "تعویق" برگزاری این جلسه شد. دفتر نخست وزیر و رهبر جناح اکثریت در مجلس زمان دیگری را برای مذاکره و رای گیری تعیین نکرده‌اند.

خانم می توافق خود با رهبران اروپایی را "تنها توافق معنادار و امکانپذیر" برای برگزیت توصیف کرده بود؛ در حالیکه نمایندگان طرفدار برگزیت از جمله در حزب حاکم آن را به منزله دادن امتیاز بیش از اندازه به اروپاییان و احزاب مخالف دولت و نمایندگان مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آن را توافقی ضعیف و زیانبار برای این کشور دانسته بودند.

تصمیم دولت به تعویق مذاکره و رای‌گیری که مقدمات آن از هفته پیش فراهم شده بود با انتقاد احزاب مخالف مواجه شد و حتی رئیس مجلس نیز ناخرسندی خود را به خاطر تغییر در دستور کار مجلس پنهان نکرد.

+ ترزا می رای‌گیری سرنوشت‌ساز برگزیت را به تعویق انداخت

+ دیوان دادگستری اروپا: توقف روند برگزیت، نیازی به اجازه اتحادیه اروپا ندارد

+ برگزیت؛ شکست تاریخی ترزا می در پارلمان بریتانیا و تشدید تردیدها

حق نشر عکس PA
Image caption با درخواست جرمی کوربین رهبر حزب کارگر برای "مذاکره اضطراری" در مورد برگزیت موافقت شده است

حزب کارگر خواسته است تا روز سه‌شنبه مجلس عوام در مورد "چرخش ناگهانی دولت" و بازگشت نخست وزیر از تصمیم قبلی او جلسه "مذاکرات اضطراری" برگزار کند و رئیس مجلس نیز سه ساعت به این حزب برای طرح و دفاع از این پیشنهاد فرصت داده است.

با وجود فشار اعضای حزب کارگر و برخی دیگر از احزاب مخالف دولت، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر از تسلیم طرح "عدم اعتماد به دولت" خودداری کرده و گفته است که منتظر خواهد ماند تا دستاورد احتمالی نخست وزیر از سفر اروپایی او مشخص شود. طبق مقررات مجلس عوام، تصویب طرح عدم اعتماد در این مجلس قاعدتا به سقوط دولت و معمولا برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد منجر می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption نشست ترزا می و رهبران اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری در مورد توافق برگزیت - مقامات اروپایی تجدید نظر در توافق را مردود دانسته‌اند

ساعاتی پیش از اعلام سفر خانم می به منظور قانع کردن رهبران اروپایی برای تجدید نظر در شرایط برگزیت، دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، چنین تجدید نظری را مردود دانست.

آقای توسک گفته است نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته برگزار خواهد شد اما دستور کار آن تصمیم گیری در مورد جزئیات حقوقی خروج بریتانیا خواهد بود. وی تاکید کرده است که "ما بر سر توافق به دست آمده و هیچ‌ یک از اجزاء آن از جمله وضعیت ایرلند شمالی پس از خروج بریتانیا مذاکره مجدد نخواهیم کرد."

اشاره آقای توسک به بخشی از توافق خانم می و رهبران اروپایی است که در آن برای ارتباط تجاری بین ایرلند شمالی، که بخشی از بریتانیاست، و جمهوری ایرلند جنوبی، که عضو اتحادیه است، تسهیلاتی منظور شده است. برخی از طرفداران برگزیت در مخالفت با توافق خانم می و اتحادیه اروپا گفته‌اند که این تسهیلات حق حاکمیت بریتانیا بر ایرلند شمالی را مخدوش می‌کند.

بریتانیا باید تا ماه مه سال آینده - حدود چهار ماه دیگر - از اتحادیه اروپا خارج شود. رئیس شورای اروپا گفته است که "با نزدیک شدن زمان خروج، در جلسه رهبران اتحادیه اروپا وضعیتی نیز بررسی خواهد شد که در آن، بریتانیا بدون دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج خواهد شد."

سخنگوی ژان-کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز تجدید نظر در توافق به دست آمده بین خانم می و رهبران اروپایی را کاملا غیرممکن توصیف کرده است. وی گفته است: "توافقی که وجود دارد، بهترین توافق ممکن است و مذاکره مجدد در کار نخواهد بود."

نخست وزیر جمهوری ایرلند نیز هرگونه مذاکره ر مورد ارتباط ویژه ایرلند شمالی و جنوبی پس از برگزیت را مردوددانسته و گفته است: "در واقع هیچ بخشی از توافق قابل مذاکره و تجدید نظر نیست."

هرگونه تصمیم اتحادیه اروپا مستلزم توافق تمامی بیست و هفت کشور باقی مانده در اتحادیه است.