روسیه گوگل را جریمه کرد

گوگل حق نشر عکس Getty Images

سازمان نظارت بر فعالیت‌های مخابراتی روسیه (روسکوم نادزور) تصمیم گرفته گوگل، یکی از بزرگترین شرکت های اینترنتی در جهان را به دلیل عدم رعایت قوانین این کشور جریمه کند.

الکساندر ژاروف، رئیس روسکوم نادزور، گفت: "ما امروز گوگل را ۵۰۰ هزار روبل جریمه کردیم".

این سازمان به شرکت گوگل دستور داده به دلیل عدم وصل شدن به موقع به نظام اطلاعات کشوری در روسیه ۵۰۰ هزار روبل (۷،۵ هزار دلار) به عنوان جریمه بپردازد.

در صورت وصل شدن به این نظام جستجوگر گوگل می بایست سایت هایی را که دولت روسیه در فهرست سایت های ممنوع قرار داده فیلترینگ می‌کرد.

این سازمان می‌گوید ماه نوامبر به شرکت گوگل مهلت داده بود تا به نظام مخابراتی روسیه وصل شود.

آقای ژاروف به روزنامه‌نگاران گفت روسکوم نادزور در آینده نزدیک ممکن است پرونده دیگری علیه این شرکت آمریکایی باز کند.

شرکت گوگل در باره این جریمه اظهار نظر نکرده است اما این مقام روسیه گفت گوگل در پاسخ خود گفته است معتقد است که قوانین روسیه را رعایت کرده است.

در روسیه بیش از ۱۰۰ هزار سایت اینترنتی ممنوع اعلام شده است از جمله سایت های تلگرام، لینکدین و سایت های مربوط به مخالفین این کشور.

قانونی که سایت های جستجوگررا ملزم می کند شامل نظام مخابراتی روسیه شوند ماه سپتامبر اعتبار پیدا کرد. در پی آن سازمان نظارت بر فعالیت‌های مخابراتی روسیه از شرکت های گوگل و سایت های جستجوگر داخلی خواست خود را به این نظام وصل کنند.

بعد از یک ماه این سازمان گزارش داد که شرکت گوگل این درخواست را اجرا نکرده است.

در اوایل ماه سپتامبر جستجوگر گوگل در سایت یوتیوب که متعلق به آن است آگهی مخالفان دولت روسیه را برای شرکت در اعتراضات علیه بالا بردن سن بازنشستگی حذف کرد.

کمیسیون مرکزی انتخابات و نهاد های دیگر دولتی روسیه خواستار حذف این آگهی شده بودند.

بیشتر بخوانید:

تلگرام: اپل جانب روسیه را گرفته است

روسیه برای حذف تلگرام از شرکت اپل کمک خواست

ضرب الاجل مقامات روسیه به پیام‌رسان تلگرام به پایان می‌رسد

موضوعات مرتبط