۴۱۹ سال زندان برای 'راننده قاتل نژادپرست'

دادستانی با رد ادعای وکلای آقای فیلدز می گویند او نه از ترس جانش که به عمد با خودرو به جمع مخالفان تظاهرات راست‌گرایان زد حق نشر عکس Ryan M Kelly /The Daily Progress
Image caption دادستانی با رد ادعای وکلای آقای فیلدز می گویند او نه از ترس جانش که به عمد با خودرو به جمع مخالفان تظاهرات راست‌گرایان زد

اعضای هیات منصفه دادگاه جیمز الکس فیلدز، مرد جوانی که در جریان تظاهرات سال گذشته راست‌گرایان افراطی در شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا آمریکا با خودرو به میان مخالفان این تظاهرات زد و یک زن جوان را کشت و چند نفر دیگر را مجروح کرد، درخواست حبس ابد و ۴۱۹ سال زندان کرده‌اند.

روز سه‌شنبه (۱۱ دسامبر) اعضای هیات منصفه دادگاه آقای فیلدز که پیش‌تر او را گناه‌کار تشخیص داده بودند از قاضی خواستند علاوه بر حبس ابد و ۴۱۹ سال زندان، برای او ۴۸۰ هزار دلار جریمه هم تعیین کند.

او همچنین با ۳۰ فقره اتهام جرایم نژادپرستانه در خارج از ایالت ویرجینیا روبروست. اتهاماتی که وکلایش آنها را رد کرده‌اند.

اعضای هیات منصفه، هفته پیش او را به علت "قتل درجه یک" یک زن ۳۲ ساله، هیتر هی‌یر، و زیرگرفتن چند نفر دیگر گناهکار شناختند و قاضی قرار است تا فردا حکم نهایی خود درباره آقای فیلدز، ۲۱ ساله، را اعلام کند.

بیشتر بخوانید

مظنون حادثه شارلوتزویل کیست؟

'راننده قاتل' تظاهرات شارلوتزویل گناه‌کار شناخته شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادستان‌ها جیمز الکس فیلدز جونیور (چپ) را نژادپرست و معتقد به برتری نژاد سفید خوانده‌اند

در شارلوتزویل چه گذشت؟

جیمز الکس فیلدز که در روز ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) سال گذشته ۲۰ سال داشت، پس از آنکه با خودروی اسپرت خود به میان جمع مخالفان نژادپرستی زد، دستگیر شد.

این سانحه که تصاویر آن بارها در صدر اخبار ماه اوت آمریکا و جهان پخش شد، در حاشیه درگیری میان تظاهرات ملی‌گرایان تندرو، گروه‌های سفیدپوست‌پرست و مخالفان چپ‌گرای آنها روی داد.

تجمعی که راست‌گرایان افراطی در اعتراض به پایین آوردن مجسمه ژنرال رابرت لی در شهر شارلوتزویل ویرجینیا، ترتیب داده بودند؛ ژنرال‌ لی از فرماندهان حامی برده‌داری در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا بود.

در جریان این واقعه یک زن ۳۲ ساله به نام هیتر هی یر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در شهر شارلوتزویل یک خیابان به نام و یاد هیتر هی‌یر که در جریان آن سانحه رانندگی کشته شد نام‌گذاری شد

موضوعات مرتبط