حزب محافظه‌کار پیشنهاد عدم اعتماد به ترزا می را به رای می‌گذارد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترزا می در برابر خانه شماره ١٠ داونینگ استریت، مقر نخست وزیری، بیانیه خود در مورد مبارزه علیه رای عدم اعتماد را قرائت کرد

حزب محافظه‌کار در مورد پیشنهاد گروهی از نمایندگان حزب در پارلمان در مورد عدم اعتماد به ترزا می‌، رهبر حزب و نخست وزیر بریتانیا، را به رای‌گیری می‌گذارد.

روز چهارشنبه، ٢١ آذر (١٢ دسامبر)، مقامات حزب حاکم محافظه‌کار اعلام کردند که تعداد نمایندگان عضو حزب در مجلس عوام که خواستار رای‌گیری در مورد "عدم اعتماد" به خانم می بوده‌اند به حد نصاب رسیده و طبق مقررات حزبی، این رای‌گیری شامگاه چهارشنبه صورت خواهد گرفت.

در واکنش به اعلام تصمیم به رای‌گیری در مورد عدم اعتماد به رهبری حزب، ترزا می گفته است که "با تمام قوا" علیه پیشنهاد رای عدم اعتماد و تلاش برای برکناری خود مبارزه خواهد کرد." وی به نزدیک بودن زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و گزارش مربوط به تعداد نمایندگان موافق و مخالف توافق کنونی او با اتحادیه اروپا در مورد شرایط خروج بریتانیا اشاره کرده و گفته است که تغییر رهبری در این زمان برای آینده کشور مخاطره‌‌آمیز خواهد بود.

خانم می همچنین افزوده است که نتیجه رای‌گیری در "مبانی وضعیت کنونی یا محاسبات پارلمانی در این مورد تغییری نمی‌دهد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترزا می و نمایندگان حزب محافظه‌کار در پارلمان - درخواست کنندگان رای عدم اعتماد به رهبر حزب به حد نصاب رسیده است

در صورتی که پیشنهاد عدم اعتماد به رهبر حزب رای کافی را به دست نیاورد و به تصویب نرسد، تسلیم درخواست رای عدم اعتماد به رهبر کنونی حزب به مدت یک سال مجاز نخواهد بود.

برای به جریان انداختن روند رای اعتماد به رهبر حزب لازم بوده است دست کم پانزده درصد از نمایندگان مجلس عوام از حزب محافظه‌کار درخواست رای‌گیری را به مقامات حزبی تسلیم کرده باشند. با توجه به تعداد کرسی‌های محافظه‌کاران در مجلس عوام، دست کم چهل و هشت تن از نمایندگان حزب در مجلس عوام پیشنهاد عدم اعتماد به رهبری ترزا می را امضا کرده‌اند.

مقامات حزبی گفته‌اند که رای‌گیری در این مورد بین ساعات ١٨ تا ٢٠ امشب به وقت محلی صورت خواهد گرفت و نتیجه "هرچه زودتر پس از شمارش آراء اعلام خواهد شد."

در صورتی که خانم می نتواند رای اعتماد نمایندگان حزبی را به دست آورد، از سمت رهبری حزب کناره خواهد گرفت و احتمالا فرد دیگری به طور موقت رهبری حزب و نخست وزیری را تا زمان انتخاب رهبر جدید در دست خواهد گرفت.

حق نشر عکس EPA
Image caption گراهام برادی، رئیس "کمیته ١٩٢٢" در برابر ساختمان پارلمان برگزاری جلسه رای‌گیری در مورد عدم اعتماد به ترزا می را اعلام کرد

انتخابات رهبری حزب محافظه‌کار

طبق سنن پارلمانی بریتانیا، رهبر حزب اکثریت به نخست وزیری منصوب می‌شود و در نتیجه، کناره‌گیری احتمالی خانم می از رهبری حزب حاکم به معنی تغییر نخست وزیر هم خواهد بود.

درخواست رای اعتماد به خانم می در هفته‌های اخیر و در پی ارائه متن توافق او و رهبران اروپایی در مورد شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزیت - به پارلمان مطرح شده بود. چندی پیش گفته شد که تعدادی از نمایندگان حزبی مخالف محتوای این توافق در صدد جمع‌آوری امضا برای درخواست عدم اعتماد به ترزا می هستند.

قرار بود این توافق روز سه‌شنبه، دیروز، در مجلس عوام مطرح شود و در مورد آن مذاکره و رای‌گیری صورت گیرد اما روز دوشنبه، دولت خواستار تغییر در دستور کار جلسه مجلس و تعویق در مذاکره و رای‌گیری در این مورد شد.

دلیل این تصمیم اعلام مخالفت شماری از نمایندگان حزب حاکم با این توافق در کنار احتمال قوی رای مخالف احزاب مخالف به آن و در نتیجه، رد این توافق بود. خانم می روز گذشته برای گفتگو با شماری از رهبران اروپایی عازم این کشورها شد اما مقامات اتحادیه اروپا تا کنون قاطعانه با هرگونه تغییر و تجدید نظر در این توافق مخالفت کرده‌اند.

خانم می در بیانیه خود در واکنش به پیشنهاد رای عدم اعتماد گفته است که توافقی که او و رهبران اروپایی به دست آورده‌اند حاوی بهترین شرایط ممکن برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

طبق مقررات حزب محافظه کار، انتخابات رهبری حزب به ابتکار رهبر حزب یا در نتیجه رای عدم اعتماد به رهبر انجام می‌شود. در صورتی که انتخابات نتیجه رای عدم اعتماد به رهبر باشد، وی اجازه ندارد در انتخابات رهبری که پس از آن برگزار خواهد شد خود را نامزد کند.

در این انتخابات، داوطلبان دستیابی به این سمت برای کسب آراء نمایندگان حزب در مجلس عوام - که اصطلاحا کمیته ١٩٢٢ خوانده می‌شود - به رقابت می‌پردازند.

نامزدهای این انتخابات باید توسط دو تن از نمایندگان حزب در مجلس عوام معرفی شده باشند. در صورتی که تنها دو نفر نامزد این انتخابات باشند، فرد حائز اکثریت آرا به این سمت برگزیده می‌شود. در صورتی که تعداد نامزدها بیش از دو نفر باشد، رای‌گیری تا کاهش تعداد نامزدها به دو نفر ادامه خواهد یافت و در هر مرحله، نامزد دارای کمترین شمار آرا کنار گذاشته می‌شود.

در بریتانیا، نخست وزیر و اعضای دولت باید عضو پارلمان، و دردوران معاصر قاعدتا نماینده مجلس عوام باشند. بنابراین، در چنین انتخاباتی معمولا انتظار می‌رود نامزدها از میان نمایندگان حزب در مجلس عوام باشند.

احزاب دیگر بریتانیا برای برگزیدن رهبر خود رویه‌های دیگری دارند.

+ تلاش ترزا می برای تجدید نظر در شرایط برگزیت؛ مخالفت مقامات اروپایی

+ ترزا می رای‌گیری سرنوشت‌ساز برگزیت را به تعویق انداخت

+ دیوان دادگستری اروپا: توقف روند برگزیت، نیازی به اجازه اتحادیه اروپا ندارد

+ دیوان دادگستری اروپا: توقف روند برگزیت، نیازی به اجازه اتحادیه اروپا ندارد

موضوعات مرتبط