حمله استراسبورگ؛ مهاجم فریاد 'الله اکبر سرداده بود'

استراسبورگ حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس در استراسبورگ وضعیت امنیتی برقرار کرده است

پلیس فرانسه می‌گوید که مهاجم مسلحی که سه‌شنبه (۱۱ دسامبر/۲۰ آذر) در نزدیکی بازار کریسمس شهر استراسبورگ به روی مردم آتش گشود، پس از در درگیری با پلیس متواری شده است.

رمی هایتس، دادستان پاریس می‌گوید که فرد مهاجم هنگام حمله فریاد می‌زد "الله اکبر". فرانسه آماده باش امنیتی در این کشور را به بالاترین سطح ممکن افزایش داده و کنترل بر مرزها را شدت بخشیده است.

در این حمله دو نفر کشته شدند و یک نفر دیگر نیز دچار مرگ مغزی شده است. علاوه بر این، تیراندازی در بازار کریسمس استراسبورگ، ۱۲ نفر هم زخمی برجا گذاشت. وضعیت جسمی ۶ نفر از مجروحان وخیم است.

مهاجم چگونه فرار کرد؟

به گزارش شبکه تلویزیونی بی‌ اف ام فرانسه، او پس از تیراندازی تاکسی گرفته، از محل حادثه دور شده و در نزدیکی ایستگاه پلیس شهر "نوی‌دورف" از ماشین پیاده شده است. گفته می‌شود مظنون در این منطقه که نزدیک مرز آلمان و فرانسه است زندگی می‌کرده است.

راننده تاکسی که او را سوار کرده، به پلیس گفته که پای چپ این فرد زخمی شده است. پیش از این، پلیس هم تأیید کرده بود که مهاجم در تبادل آتش با یک سرباز زخمی شده است.

در حال حاضر، صدها مأمور پلیس در شمال فرانسه به دنبال این مهاجم متواری می‌گردند. مقامات فرانسه گفته‌اند ممکن است مهاجم از فرانسه خارج شده باشد.

همزمان آلمان نیز رفت و آمد‌ها در مرز مشترک با فرانسه و در اطراف رودخانه راین را زیر نظر گرفته است.

پلیس از مردم "نوی‌دورف" خواسته از خانه‌هایشان خارج نشوند.

درباره مهاجم چه می‌دانیم؟

نام مهاجم به طور رسمی اعلام نشده اما رسانه‌های فرانسه گزارش داده‌اند که نام مظنون "شریف شکات" است و ۲۹ سال دارد.

پلیس می‌گوید او در شهر استراسبورگ به دنیا آمده بود. پلیس همچنین تأیید کرده او به عنوان "یک تهدید بالقوه تروریستی" برای دستگاه‌های امنیتی شناخته شده بود.

او پیش از این ۲۷ پرونده در فرانسه و آلمان و سوئیس داشت و برای آنها مدت قابل توجهی را در زندان گذارنده بود. اما دادستان فرانسه تأیید کرده که هیچ کدام از این موارد مرتبط با "اقدامات تروریستی" نبوده است.

بنابر اطلاعات به دست آمده پلیس صبح روز حادثه نیز در ارتباط با پرونده‌ دیگر به دنبال او بوده اما او را در خانه پیدا نکرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption رسانه‌های فرانسوی می‌گویند این بازارچه کریسمس در استراسبورگ در گذشته هم هدف تهدیدهای اسلام‌گرایان افراطی بوده است

وزیر کشور فرانسه این تیراندازی را "واقعه مهم امنیت عمومی" در شهر استراسبورگ خوانده و از ساکنان مناطق اطراف محل تیراندازی خواسته از خانه‌های خود خارج نشوند.

پلیس اعلام کرده انگیزه پشت این تیراندازی هنوز معلوم نیست اما برخی رسانه‌های فرانسوی می‌گویند این بازارچه در گذشته هم هدف تهدیدهای اسلام‌گرایان افراطی بوده است. تا کنون هیچ گروهی نیز مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

آن طور که گزارش شده تیراندازی در یکی از میدان‌های پرتردد مرکز شهر روی داده که در نزدیکی آن یک بازارچه ویژه کریسمس برپا شده است.

پیتر فریتز که در محل تیراندازی حضور داشته به بی‌بی‌سی گفته وقتی تیراندازی را شنیده متوجه مردی شده که تیر خورده بوده، تلاش کرده او را احیاء کند اما مرد مجروح در برابر چشمان او جان داده است.

موضوعات مرتبط