مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ به سه سال زندان محکوم شد

Michael Cohen, President Donald Trump's former personal attorney and fixer, exits federal court after his sentencing hearing, December 12, 2018 in New York City. Cohen was sentenced to 3 years in prison after pleading guilty in August to several charges, including multiple counts of tax evasion, a campaign finance violation and lying to Congress. حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایکل کوهن یکی از چهره‌های بسیار نزدیک به دونالد ترامپ محسوب می‌شد

مایکل کوهن، وکیل سابق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از سوی یک قاضی فدرال به سه سال زندان محکوم شد.

آقای کوهن خود پیشتر اتهاماتش را پذیرفته بود. مهم‌ترین اتهام آقای کوهن مربوط به انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکاست.

او در جریان مبارزات انتخاباتی به دو زن حق‌السکوت داده بود. این زنان مدعی بودند که با دونالد ترامپ رابطه جنسی داشتند و در ازای گرفتن پول قبول کردند که درباره این موضوع در جریان مبارزات انتخاباتی سکوت کنند. این موضوع موجب شد تا مایکل کوهن که به نمایندگی از دونالد ترامپ این پول را پرداخت کرده بود، به ۳۶ ماه زندان محکوم شود.

علاوه بر این آقای کوهن پذیرفت که در جریان تحقیقات کنگره آمریکا نیز دروغ گفته است. او به دلیل این جرم نیز به دو ماه زندان محکوم شده که همزمان با حکم قبلی اجرا خواهد شد.

آقای کوهن در ماه اوت پذیرفت که تخلف انتخاباتی انجام داده و در ماه نوامبر هم اقرار کرد که به کنگره دروغ گفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وکیل سابق دونالد ترامپ روز چهارشنبه همراه با همسرش و دخترش در دادگاه حاضر شد

مایکل کوهن یکی از شخصیت‌های نزدیک به دونالد ترامپ بود که زمانی گفته بود حاضر است به خاطر آقای ترامپ، گلوله بخورد.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، حکم سه سال زندان آقای کوهن، حکمی سبک‌تر نسبت به جرایمی است که او مرتکب شده، اما همکاری او با دادگاه موجب شده تا چنین حکمی برایش صادر شود.

در عین حال این حکم سه سال زندان نشان می‌دهد تخلفاتی که در ستاد تبلیغاتی دونالد ترامپ در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ رخ داده، تا چه اندازه جدی هستند.

مایکل کوهن تعهد کرده که در ادامه تحقیقات درباره دونالد ترامپ نیز همکاری کند.

بر اساس قوانین انتخاباتی آمریکا، تمامی هزینه‌های تبلیغاتی باید ثبت شوند. همزمان، هیچ هدیه‌ای نیز نمی‌تواند بیشتر از ۲۷۰۰ دلار باشد.

آقای کوهن بعد از شنیدن حکمش به قاضی دادگاه گفت: "ضعف و وفادارای کورکورانه من به این مرد (دونالد ترامپ) موجب شد تا این راه تاریک را به جای راه درست انتخاب کنم. فکر می‌کردم که وظیفه دارم همه خرابکاری‌های او را لاپوشانی کنم."

مایکل کوهن همچنین در یک پرونده دیگر به دلیل دروغ گفتن به رابرت مولر، بازپرس ویژه بررسی نقش روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶، مجرم شناخته شده است.

دونالد ترامپ هرگونه همدستی ستاد تبلیغاتی‌ خود با روسیه را تکذیب کرده و بارها تحقیقات آقای مولر را هدر دادن پول خوانده است.

او پیشتر پرداخت "حق السکوت" را نیز تکذیب کرده بود. آقای ترامپ بعدا مساله پرداخت پول را پذیرفت، اما گفت که این پول ربطی به هزینه‌های انتخاباتی نداشته و یک پرداخت شخصی بوده است.

موضوعات مرتبط