درگیری‌های کرانه غربی رود اردن؛ سه فلسطینی و دو اسرائیلی کشته شدند

Israeli forces and forensic experts inspect the site of a Palestinian drive-by shooting attack outside the West Bank settlement of Givat Asaf, northeast of Ramallah, on December 13, 2018. حق نشر عکس AFP
Image caption ایستگاه اتوبوسی که روز پنج‌شنبه یک فلسطینی به روی آن آتش گشود. این ایستگاه اتوبوس در نزدیکی یکی از شهرک‌های یهودی‌نشین قرار دارد که در سرزمین‌های فلسطینی ساخته شده است

روز پنج‌شنبه، ساعاتی بعد از اینکه نیروهای امنیتی اسرائیلی اعلام کردند سه مظنون فلسطینی در جریان درگیری‌های شبانه در کرانه غربی رود اردن کشته شدند، ارتش اسرائیل گفت که یک فلسطینی نیز به یک ایستگاه اتوبوس در نزدیکی یکی از شهرک‌های یهودی‌نشین تیراندازی کرد و دو اسرائیلی را کشت.

ارتش اسرائیل می‌گوید که در جریان این حمله، یک مرد فلسطینی به روی کسانی که در یک ایستگاه اتوبوس منتظر بودند، آتش گشود و علاوه بر دو کشته، دو اسرائیلی نیز زخمی شده‌اند.

ساعتی قبل‌تر نیروهای امنیتی اسرائیلی اعلام کرده بودند که در چندین هجوم شبانه در کرانه غربی رود اردن، سه فلسطینی کشته‌اند که گفته شد در حملات اخیر در بیت‌المقدس و کرانه غربی رود اردن دست داشتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption واکنش فلسطینی‌ها به کشته شدن یکی از "اعضای حماس" در هجوم‌های شبانه نیروهای اسراییلی در بامداد پنج‌شنبه

در هفته اخیر، فضای پرتنشی در حوالی یکی از شهرک‌‌های یهودی‌نشین به نام "عفره" در کرانه غربی رود اردن حاکم شده است. حمله یک فلسطینی به ایستگاه اتوبوس اسرائیلی‌ها نیز در نزدیکی عفره که در سرزمین‌های اشغالی ساخته شده، رخ داده است.

روز یکشنبه در جریان تیراندازی یک فلسطینی در نزدیکی عفره، هفت اسرائیلی از جمله یک زن باردار زخمی شدند. اندکی بعد، این زن باردار ناچار شد فرزندش را پیش از موعد به دنیا بیاورد. این نوزاد نیز اندکی بعد درگذشت.

بر اساس گزارش‌های منابع اسرائیلی، در جریان حملات بامداد پنج‌شنبه، کسی که در تیراندازی روز یکشنبه دست داشت، کشته شده است.

به گفته نیروهای امنیتی اسرائیل، یکی دیگر از کسانی که در این هجوم‌های شبانه کشته شدند، یک فلسطینی بوده که در روز جمعه هفته گذشته در جریان یک حمله به یکی دیگر از شهرک‌های یهودی‌نشین، دو اسرائیلی را کشته بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption محل کشته شدن یکی از فلسطینی‌ها که به گفته اسرائیل، مسئول کشتن دو اسرائیلی بوده. او حدود دو ماه از سوی نیروهای امنیتی اسرائیل تحت تعقیب بود

گروه حماس می‌گوید دو تن از فلسطینیانی که در هجوم‌های بامداد پنج‌شنبه کشته شدند، از اعضای این گروه بوده‌اند.

در بیانیه‌ای که حماس در روز پنج‌شنبه منتشر کرده آمده است: "تا زمانی که اشغال سرزمین‌های ما به پایان برسد و ما همه حقوق خود را به دست بیاوریم، مقاومت در کرانه‌ غربی متوقف نخواهد شد."

سرزمین‌های‌ فلسطینی‌ها به دو بخش کرانه غربی رود اردن و غزه تقسیم شده که در دو سوی اسرائیل قرار دارند. گروه حماس بر غزه و گروه فتح بر کرانه غربی رود اردن مسلط هستند. اما بیانیه حماس و کشته شدن اعضای این گروه در این منطقه نشان می‌دهد که حماس در کرانه غربی نیز فعال است.

شهرک‌های یهودی‌نشین که در سرزمین‌های فلسطینی ساخته می‌شوند یکی از دلایل اصلی تنش دنباله‌دار میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست. ساخت و ساز این شهرک‌ها از سوی سازمان ملل و بسیاری کشورهای جهان، غیرقانونی تلقی می‌شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ظرف نیم قرن گذشته حدود ۵۰۰ هزار اسرائیلی در حداقل ۱۵۰ شهرک در کرانه غربی رود اردن و در بیت المقدس شرقی ساکن شده اند

به گزارش رویترز، یوسف محمود، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به درگیری‌های اخیر گفت: "بخشی از مسئولیت این تهاجم توسط نیروهای اشغالگر و شهرک‌نشیان، متوجه جامعه بین‌الملل است که در برابر حملات آنها سکوت کرده‌اند."

آقای محمود حاضر نشد به این سئوال جواب بدهد که آیا نیروهای امنیتی فلسطینی در جریان هجوم‌های بامداد پنج‌شنبه با نیروهای اسرائیلی همکاری کرده‌اند یا نه.

در پی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به بیت‌المقدس، روابط دیپلماتیک تشکیلات خودگردان به رهبری محمود عباس با دولت بنیامین نتانیاهو، بسیار تیره شده است. ضمن اینکه فلسطینی‌ها، تلاش‌های دولت ترامپ را برای از سرگیری مذاکرات، بایکوت کرده‌اند.