دبیر کل سازمان ملل متحد: در بندر حدیده یمن آتش‌بس اعلام شد

نماینده دولت یمن (راست ) در حال دست دادن با نماینده شورشیان شیعه حوثی در جریان نشست سوئد حق نشر عکس AFP
Image caption نماینده دولت یمن (راست ) در حال دست دادن با نماینده شورشیان شیعه حوثی در جریان نشست سوئد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، اعلام کرده که گروههای درگیر در جنگ یمن موافقت خود را با آتش بس در بندر حدیده اعلام کردند.

آقای گوترش که در نشستی که با حضور نمایندگان دولت یمن و شورشیان شیعه حوثی در سوئد در جریان است، صحبت می‌کرد گفت که این آتش بس برای رساندن کمک به میلیون ها غیرنظامی این کشور ضروری است.

در پی توافق بدست آمده نماینده دولت یمن و نماینده حوثی‌ها که در حال حاضر بخش زیادی از کشور را در اختیار دارند، با هم دست دادند.

مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در امور یمن هم گفته که برای اولین بار در این درگیری، مکانیسمی قوی برای بررسی و اجرای توافقنامه وجود دارد.

آقای گریفیث گفت که نیروهای دولتی و همچنین نیروهای وابسته به حوثی ها ظرف روزهای آتی از حدیده خارج می شوند تا امکان رساندن محموله های کمک به غیرنظامیان در این شهر فراهم شود.

دبیر کل ساز مان ملل ابراز امیدواری کرده که این توافق نقطه آغازی برای پایان دادن به ۴ سال جنگ داخلی در یمن باشد.

جنگ در یمن تاکنون به کشته شدن هزاران نفر منجر شده و وخیم ترین بحران انسانی در سال های اخیر میلیون ها نفر را در این کشور تحت تاثیر قرار داده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شبه نظامیان حوثی از حمایت ایران برخوردارند

سازو کار توافق بدست آمده

تمام شبه نظامیان حوثی و نیروهای وابسته به دولت در روزهای آینده از حدیده خارج می‌شوند. و به جای آن نیروهایی که سازمان ملل آن‌ها را "نیروهای محلی" خوانده، جایگزین می‌شوند.

دبیر کل سازمان ملل گفته که پس از آن آتش بس در تمام بندر حدیده برقرار می‌شود و سازمان ملل "نقشی محوری" در نظارت بر این بندر خواهد داشت و در توزیع کمک به غیرنظامیان کمک خواهد کرد.

موارد دیگر مورد توافق

در مورد تعز، سومین شهر بزرگ یمن هم "تفاهم متقابل" بدست آمده است، هر چند که جزییات زیادی در این مورد منتشر نشده است.

هنوز بر سر اعلام آتش بس در سایر نقاط کشوراز جمله صنعا، پایتخت توافقی حاصل نشده است. این شهر در کنترل شورشیان شیعه حوثی است.

دبیر کل سازمان ملل ابراز امیدواری کرده که بتوان ظرف یک هفته به توافقی برای بازگشایی مجدد فرودگاه صنعا دست یافت.

آقای گوترش افزوده که دور جدید مذاکرات در پایان ژانویه سال آینده میلادی (۲۰۱۹) بر سر موضوعاتی دیگر برگزارخواهد شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای دولتی از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردار هستند

علت وقوع جنگ در یمن

درگیری ها در یمن در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شد، زمانی که حوثی‌ها کنترل بخش زیادی از غرب کشور را بدست گرفتند و متعاقب آن عبدربه منصورهادی، رئیس جمهور مجبور به فرار از کشور شد.

نگرانی‌ها نسبت به پیشروی حوثی‌ها در یمن که گفته شده از حمایت ایران برخوردار هستند، شماری از کشورها از جمله امارات، عربستان و هفته کشور دیگر عربی را برآن داشت تا در قالب ائتلافی در این جنگ مداخله کرده و درصدد احیای دولت این کشور برآیند.

به گفته سازمان ملل دست کم ۶۶۶۰ نفر تاکنون در این درگیری‌ها کشته و ۱۰۵۶۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

هزاران غیرنظامی دیگر هم به دلیل تبعات ناشی از جنگ از جمله سوءتغذیه، بیماری و کمبود امکانات بهداشتی جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی در ماه اکتبر سال جاری(۲۰۱۸) هشدار داد که حدود ۱۰ هزار مورد جدید مظنون به بیماری وبا هر هفته در این کشور گزارش می‌شود.

موضوعات مرتبط