روسیه از تمام شبکه‌های اجتماعی مطرح برای دخالت در انتخابات آمریکا بهره برده است

براساس یک گزارش تازه، فیس‌بوک، تامبلر، توییتر، یوتیوب، پینترست، گوگل‌پلاس و اینستاگرام همگی اهرمی برای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بوده‌اند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption براساس یک گزارش تازه، فیس‌بوک، تامبلر، توییتر، یوتیوب، پینترست، گوگل‌پلاس و اینستاگرام همگی اهرمی برای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بوده‌اند.

یک گزارش تازه در آمریکا حاکی از آن است که روسیه از تمام شبکه‌های اجتماعی مطرح برای اعمال نفوذ در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ استفاده کرده است.

براساس این تحقیقات این شبکه‌ها برای اشاعه پروپاگاندا و تبلیغات جهت‌دار وهدفمند سیاسی از سوی روسیه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

این گزارش که بخش‌هایی از آن منتشر شده قرار است در هفته جاری توسط سنای آمریکا منتشر شود تا گستره کارزار ضداطلاعات روسیه در آستانه انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ را عیان کند.

نویسندگان این گزارش از "همکاری ناهماهنگ و با تاخیر" شرکت‌های تکنولوژی برای تهیه گزارششان انتقاد کرده‌اند.

این گزارش توسط شرکت گرافیکا، که متخصص تحلیل شبکه‌های اجتماعی است و با همکاری پروژه پروپاگاندای کامپیوتریزه در دانشگاه آکسفورد تهیه شده است.

این اولین تحلیل داده‌های میلیون‌ها پستی است که در ایام انتخابات آمریکا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند.

شرکت‌های گوگل، توییتر و فیسبوک این پست‌ها را به عنوان بخشی از کارزار روسیه شناسایی کرده‌اند و به کمیته اطلاعات و امنیت سنا ارائه دادند.

فیسبوک و توییتر پیشتر مدارک نفوذ روسیه در این دو شبکه را علنی کرده‌اند اما از میزان نفوذ کارزار روسیه در سایر شبکه‌های اجتماعی اطلاع چندانی در دست نیست.

ترامپ: روسیه دلیلی برای دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

روسیه اتهام دخالت در نظام سیاسی آمریکارا رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ در انتخابات 2016 در آمریکا هیلاری کلینتون را شکست داد.

براساس گزارش تازه شبکه‌های یوتیوب، تامبلر، پی‌پل و گوگل‌پلاس نیز همگی دستخوش این کارزار سیاسی قرار گرفته‌اند و روسیه با شیوه‌های مختلف از جمله بازاریابی دیجیتال تلاش کرده مخاطبان را در تمامی شبکه‌ها هدف بگیرد.

کمیته سنا هنوز اعلام نکرده که نتایج این تحقیق را تایید می‌کند یا نه با این همه قرار است آن را در کنار گزارشی دیگر منتشر کند.

بی‌بی‌سی واکنش سفارت روسیه در بریتانیا را جویا شده است.

این گزارش جزییات کارزار گسترده‌ای را شرح می‌دهد که یک شرکت روس به نام آژانس تحقیقات اینترنت در آستانه انتخابات آمریکا آغاز کرده است.

نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا این شرکت را وابسته به دولت روسیه می‌دانند.

براساس این گزارش تمرکز روسیه به طورخاص هدف قرار دادن محافظه‌کاران آمریکا با پست‌های مربوط به مهاجرت، نژاد و حقوق مالکان اسلحه بوده است.

همزمان شهروندان آفریقایی‌تباری که گرایش چپ داشته‌اند نیز هدف کارزار ضداطلاعاتی بوده‌اند که با انتشار اخبار غلط درباره روند انتخابات در پی تضعیف قدرت رای این گروه بوده است.

نویسندگان این گزارش می‌گویند: "به وضوح مشخص است که این کارزار به دنبال منافع حزب جمهوری‌خواه آمریکا، به ویژه دونالد ترامپ بوده است."

این گزارش توضیح می‌دهد در پیام‌هایی که با هدف تاثیر بر محافظه‌کاران و راست‌گرایان منتشر شده، هدف تشویق این گروه‌ها حمایت از کارزار دونالد ترامپ و پیروزی او بوده است.

از سوی دیگر گروه‌هایی که مخالف آقای ترامپ بوده‌اند و توان به چالش کشیدن او پای صندوق رای را داشته‌اند هدف کارزار گمراه‌کننده‌ای بودند که تلاش داشته آنها را به نحوی از رای دادن منصرف کند و یا سردرگمشان کند.

نویسندگان گزارش درعین حال جزییاتی را برجسته کرده‌اند که می‌توانست زودتر تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا از طریق این شبکه‌ها را عیان کند.