آتش‌بس در حدیده یمن به اجرا گذاشته شد

حق نشر عکس EPA

درحدیده مهم‌ترین بندر یمن آتش بس برقرار شده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل دیروز از موافقت نمایندگان دولت و شورشیان شیعه حوثی برای آتش بس در شهر حدیده خبر داد که زمینه ارسال کمک‌های انسانی برای مردم این شهر را فراهم می‌کند.

خالد یمانی، وزیر خارجه یمن ضمن استقبال از این آتش‌بس، آن را گامی بزرگ از زمان شروع جنگ در این کشور خواند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم گفت که صلح هم اکنون امکان پذیر شده است.

مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در امور یمن هم گفته که برای اولین بار در این درگیری، مکانیسمی قوی برای بررسی و اجرای توافقنامه وجود دارد.

نمایندگان دولت و حوثی‌ها در روزهای گذشته در سوئد در مذاکراتی که با میانجیگری سازمان ملل برگزار شد، گفتگو کردند.

برغم پیشرفت غیرمنتظره مذاکرات سوئد، تحلیل‌گران در باره اختلافات قابل ملاحظه طرف‌های درگیر هشدار می‌دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد عبدالسلام، نماینده حوثی ها ( راست) در حال دست دادن با خالد یمانی ( نماینده دولت یمن) در جریان توافق بدست آمده بر سر بندر حدیده

واکنش ایران و عربستان

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن استقبال از توافق آتش‌بس گفت: "این توافق نشان می‌دهد گروههای یمنی حاضر در گفتگوها به دقت و درستی شرایط اسفبار مردم یمن را درک کرده و برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع، دسترسی مردم به کمک‌های انسانی را بر منافع گروهی خود ترجیح دادند."

پادشاه و ولیعهد عربستان از توافق آتش بس بدست آمده در بندر حدیده استقبال کرده و گفته اند که به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ در یمن به منظور حفظ انسجام، ثبات و امنیت در منطقه پایبند هستند.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، خالد بن سلمان، سفیر عربستان هم در آمریکا با صدور بیانیه‌ای از توافق استقبال کرده و تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل را ستوده است.

نحوه اجرای توافق

تمام شبه نظامیان حوثی و نیروهای وابسته به دولت از حدیده خارج می‌شوند و نیروهایی که سازمان ملل آنها را "نیروهای محلی" خوانده، جایگزین می‌شوند.

به گفته دبیرکل سازمان ملل این نهاد "نقشی محوری" در نظارت بر این بندر خواهد داشت و به امدادرسانی به غیرنظامیان کمک خواهد کرد.

شروع جنگ در یمن

درگیری‌ها در یمن در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شد، زمانی که حوثی‌ها کنترل بخش زیادی از غرب کشور را بدست گرفتند و عبدربه منصورهادی، رئیس جمهور مجبور به فرار از کشور شد.

نگرانی‌ از پیشروی حوثی‌ها که گفته می‌شود از حمایت ایران برخوردارند، شماری از کشورها از جمله امارات، عربستان و هفت کشور دیگر عربی را برآن داشت تا با تشکیل ئتلافی مداخله کرده و درصدد احیای دولت یمن برآیند.

به گفته سازمان ملل تاکنون دست کم ۶۶۶۰ نفر در این درگیری‌ها کشته و ۱۰۵۶۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

هزاران غیرنظامی دیگر هم به دلیل تبعات ناشی از جنگ از جمله سوءتغذیه، بیماری و کمبود امکانات بهداشتی جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی در ماه اکتبر امسال (۲۰۱۸) هشدار داد که حدود ۱۰ هزار مورد جدید بیماری وبا هر هفته در این کشور گزارش می‌شود.

موضوعات مرتبط