مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

دونالد ترامپ (راست) و مایکل کوهن، وکیل سابق او حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ (راست) و مایکل کوهن، وکیل سابق او

مایکل کوهن، وکیل سابق دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که آقای ترامپ می‌دانسته پرداخت حق‌السکوت به دو زنی که ادعا کرده بودند با او رابطه داشته‌اند، اقدامی اشتباه بود.

آقای کوهن به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که آقای ترامپ نگران علنی شدن ادعاهای این دو زن در آن زمان و تاثیر آن بر نتیجه انتخابات بود.

مایکل کوهن دو روز پیش (۱۲ دسامبر) به سه سال زندان محکوم شد. مهم‌ترین اتهام‌های آقای کوهن به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ مربوط می‌شود.

گفته شده که او در جریان مبارزات انتخاباتی به دو زنی که مدعی داشتن رابطه جنسی با دونالد ترامپ شده بودند، به نمایندگی از آقای ترامپ پول پرداخت کرده تا این دو زن سکوت کنند.

اما آقای ترامپ روز گذشته با انتشار توییتی گفت که او هرگز از آقای کوهن نخواسته قانون را نقض کند: "من هرگز از کوهن نخواستم که قانون را نقض کند. او وکیل بود و باید قانون را بلد باشد. به این می‌گویند 'توصیه وکیل' و اگر وکیل اشتباه کند، مسئولیت سنگینی دارد. به همین دلیل است که پول می‌گیرند."

مایکل کوهن به دونالد ترامپ نزدیک بود که زمانی گفته بود حاضر است به خاطر آقای ترامپ، گلوله بخورد.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، حکم سه سال زندان آقای کوهن، از جرایمی که او مرتکب شده سبکتر است اما همکاری او با دادگاه باعث تخفیف مجازاتش شده است.

با این حال حکم سه سال زندان نشان می‌دهد تخلفاتی که در ستاد تبلیغاتی دونالد ترامپ در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ رخ داده، تا چه اندازه جدی هستند. او که ٥٢ سال دارد تا کمتر از دو ماه دیگر باید خود را به زندان معرفی کند.

مایکل کوهن تعهد کرده که همچنان با بازرس ویژه رابرت مولر همکاری کند که درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته آمریکا تحقیق می‌کند.

او به اتهام دروغ‌گفتن به کنگره، نقض قوانین مالی انتخاباتی و فرار از مالیات اعتراف کرده و دو میلیون دلار هم جریمه مالی شده است.

او اولین فرد از حلقه افراد نزدیک به دونالد ترامپ است که در نتیجه تحقیقات بازرس مولر به زندان افتاده است.