ترزا می: احتمال گرفتن تضمین از اتحادیه اروپا وجود دارد

ترزا می حق نشر عکس AFP

ترزا می نخست وزیر بریتانیا می‌گوید به تلاش‌هایش برای ترغیب اتحادیه اروپا به دادن تضمین‌های بیشتر ادامه می‌دهد. تضمین‌هایی که به گفته خانم می، برای متقاعد کردن پارلمان بریتانیا برای تصویب "لایحه خروج" ضروری است.

خانم می در یک کنفرانس خبری امروز در بروکسل گفت همچنان کاری‌هایی هست که باید انجام شود اما برای گرفتن تضمین از اتحادیه اروپا پیشرفت‌هایی حاصل شده و گفتگو برای روشن‌تر شدن مفاد توافق ادامه دارد.

نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت: "من مذاکره دشواری با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا داشتم اما این نوع بحثی وقتی اتفاق می‌افتد که یک رابطه کاری شکل گرفته و دو طرف می‌توانند با هم کار کنند."

پیشتر ویدئویی منتشر شده بود که نشان می‌داد بین خانم می و رئیس کمیسیون اروپا بحث داغی درگرفته است.

جرمی کوربین رهبر حزب مخالف، حزب کارگر گفته است که ٢٤ ساعت گذشته نشان داده توافق موجود تغییر معناداری نخواهد کرد و اکنون این توافق نقش بر آب شده است. پیشتر کی‌یر استارمر، وزیر برگزیت دولت در سایه (سخنگوی حزب مخالف دولت در زمینه برگزیت) گفته بود خانم می ناکام مانده و باید دوباره لایحه خروج را به پارلمان بیاورد و به رای بگذارد.

نخست وزیر بریتانیا که دیروز برای شرکت در نشست رهبران اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرد گفت هم منافع بریتانیا هم منافع اتحادیه اروپا در این است که این توافق هر چه سریعتر تکمیل شود.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست بروکسل تاکید کردند که حاضر نیستند بار دیگر درباره خروج بریتانیا از این اتحادیه گفتگو کنند.

این توافق را هم دولت بریتانیا هم اتحادیه اروپا امضا کرده‌اند اما مشخص شده که پارلمان بریتانیا در شکل فعلی به آن رای نخواهد داد.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفته است که این اتحادیه آماده روشن‌تر کردن مفاد توافق است اما مذاکره مجدد در دستور کار آن نیست.

او از بریتانیا خواست که خواسته‌اش را روشن‌تر مطرح کند و اضافه کرد که این کمیسیون اطلاعاتی درباره نحوه آماده شدن این اتحادیه برای خروج بریتانیا بدون هیچ توافقی را پنج روز دیگر منتشر خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های بریتانیا، پیش‌نویسی که بعد از درخواست خانم می تدوین شده و به بیرون درز کرده نشان می‌دهد که خواسته‌های بریتانیا تامین نشده است.

خانم می دیشب در بروکسل سعی کرد رهبران اتحادیه اروپا را متقاعد کند که با تغییراتی که مد نظر است موافقت کنند اما به گفته آدام فلمینگ گزارشگر بی‌بی‌سی در بروکسل او این درخواست را "بد" و "مبهم" مطرح کرده است.

برخی ناظران اما گفته‌اند خانم می در مذاکرات دیشب بیشتر به دنبال تحکیم روابط و جلب اعتماد بود و سعی خواهد کرد در نشست بعدی سران اتحادیه اروپا که ماه ژانویه (ماه آینده) برگزار خواهد شد به نتیجه برسد.

بخشی از این توافق که در مورد مرز بین بریتانیا و اتحادیه اروپا است در پارلمان بریتانیا محل اختلاف نظر شده است. تنها مرز خاکی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا -یعنی بین ایرلند شمالی (جزئی از بریتانیا) و جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا)- بناگزیر مرز بین دو طرف خواهد بود و هم بریتانیا هم اتحادیه اروپا اتفاق نظر دارند که نباید بین دو ایرلند مرز گمرکی برقرار شود.

از این رو تضمینی موسوم به "توقف و برگشت" در توافق‌نامه پیش‌بینی شده که اگر شرایط طوری پیش برود که ایجاد مرز گمرکی غیر قابل اجتناب باشد دو طرف به شرایط پیش از توافق برمیگردند تا راهی برای آن پیدا کنند.

هفته پیش روشن شد که چون این "توقف و برگشت" محدوده زمانی ندارد پارلمان بریتانیا به آن رای نخواهد داد. خانم می از رهبران اتحادیه اروپا خواست تا ضمانت‌های حقوقی در این باره را به توافق اضافه کنند و روشن کنند که این وضعیت موقتی است.

خانم می به همین دلیل هفته پیش، یک روز قبل از رای پارلمان به لایحه خروج، این رای گیری را به تعویق انداخت چون روشن شده بود که رای نخواهد آورد. نخست وزیر بریتانیا گفت در مداکره با اتحادیه اروپا سعی خواهد خواهد کرد نگرانی پارلمان را برطرف کند.

تلاش دیروز خانم می یک روز بعد از آن انجام شد که حزب او، حزب محافظه کار درباره عدم اعتماد به خانم می رای‌گیری کرد و با این که نمایندگان پارلمانی حزب محافظه کار به او رای اعتماد دادند اما ٣٧ درصد هم رای منفی دادند.

به گفته لورا کونزبرگ، سردبیر سیاسی بی‌بی‌سی پیشنهاد شده بجای تعیین محدوده زمانی برای "توقف و برگشت"، برای دور دوم مذاکرات خروج که مربوط به آینده روابط دو طرف است، تاریخ شروع تعیین شود.